“Cep”imize 10 milyon uygulama girecek

Turkcell Ürün ve Servis Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, yazılım firmalarının temsilcilerine ve sektör çalışanlarına Turkcell’in mobil vizyonunun anlatıldığı toplantıda son 3-4 yılda bir operatör olarak kendi teknolojilerini geliştirme konusunda önemli adımlar attıklarını belirterek , yazılım dünyasıyla yakın ilişkileri bulunduğunu ve Türkiye’deki 1600 yazılım şirketinden 200-250’si ile ortak çalışmalar yürüttüklerini söyledii. Bayrakdar, yazılımcıları, Turkcell’in çalışmalarının odak noktasını oluşturan internet, finans, içerik servisleri, sağlık, mobil pazarlama, kimlik doğrulama sistemleri, eğitim gibi alanlarda yatırım yapmaya davet ettiklerini dile getirdi.Kısa süre önce tanıttıkları Gezenzi uygulamasında olduğu gibi, yazılımcılar için platformlar oluşturmayı ve buradan yeni uygulamaların geliştirilmesini amaçladıklarını söyleyen Bayrakdar, Turkcell’in yazılımcıları hem eğitimsel olarak hem de iş modelleriyle destekleyeceğini belirtti.

Bayrakdar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yıl dünyada mobil uygulamalara 6,8 milyar dolar harcanacağı öngörülüyor. Bu yüzden çok agresif bir hedef koyduk. Bu yıl Türk halkının telefonlarına toplamda 10 milyon uygulama yüklemeyi hedefledik. Turkcell bunu tek başına yapamaz. Birçok uygulamayı Turkcell değil iş ortakları yapıyor. Bu know-how’ı Turkcell’le birlikte geliştiriyorlar. Turkcell Teknoloji ve çevresinde oluşturduğumuz ekosistemle her bir telefonda yazılım geliştirme ve Turkcell’le entegrasyonla ilgili eğitimler veriyoruz. Böylelikle bilgi seviyesini daha yukarı çekerken, bireysel yazılımcıların da uygulama yaratarak, bizim uygulama dükkanımıza koymalarına, böylelikle hem ekosistemdeki bu değer zincirinden pay almalarına hem de neler yapabildiklerini görerek kendilerini geliştirebilmelerine imkan yaratmaya çalışıyoruz.”

Halihazırda uygulama dükkanlarında bin 500 kadar uygulama bulunduğunu belirten Bayrakdar, daha önce uygulamalar yurt dışından ithal edilirken şimdi yurt dışına satışların başladığını kaydetti.

Yakın zamanda Kazakistan’da mobil imzanın bütün altyapısıyla ilgili bir satış gerçekleştirdiklerini, sim kart yönetimiyle ilgili de birçok satışlar yaptıklarını söyleyen Bayrakdar, “2009 yılı yazılım ihracatı 6 milyon dolar. Bu yılki hedef bunun çok üzerinde” dedi.

Bayrakdar, bilişim sektöründe telekomünikasyonun itici güç oluşturduğunu vurgulayarak, “Türkiye’ye bin 600’den çok daha fazla bilişim şirketi lazım. Türkiye’nin çok daha fazla lisans üretmesi lazım. Türkiye’nin çözümlerinin çoğunu Türkiye’de üretmemiz ve bunu çevremize satıyor olmamız lazım” şeklinde konuştu.

-TURKCELL PARTNER İLE BİREYSEL YAZILIMCILARA DESTEK-

Bireysel yazılımcıları desteklemeye de büyük önem verdiklerinin altını çizen Bayrakdar, “Turkcell Partner” programıyla herkesin Turkcell’in iş ortağı olabileceğini kaydetti.

Bayrakdar, “Bugün geldiğimiz noktada birkaç 100 milyon dolar yaratılan cironun, 250’ye yakın partner tarafından yaratıldığını görüyoruz” diyerek, Turkcell Partner programı kapsamında Univercell diye bir oluşum bulunduğunu, bu program kapsamında Turkcell projesi yazan öğrencilere iş imkanı ya da Turkcell’in iş ortağı olma olanağı tanıdıklarını, sadece Univercell kapsamında bugüne kadar 2 firma kurulduğunu ve yaklaşık 135 projenin gerçekleştirildiğini anlattı.

Önümüzdeki dönemde iş ortaklarının geliştirdiği uygulamaların bazılarını canlandırmak istediklerini ifade eden Bayrakdar, bunun için başlattıkları “Turkcell Öneriyor” ile iş ortaklarının uygulamalarından Turkcell’in seçtiği ve müşterilerinin beğeneceğini düşündüğü uygulamaları tanıtacaklarını, abonelik ve ücretlendirme süreçlerinin Turkcell kontrolünde gerçekleştirileceğini ve böylece sektörün biraz daha canlandırılmasını ve müşterilerin uygulamalara ilgisini artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

-YASAD BAŞKANI-

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Şerif Acar Beykoz ise, düzenledikleri bu tür etkinlikler aracılığıyla operatörlerle yazılımcıları bir araya getirerek bir değer yaratmayı, yazılımın önünü açmayı amaçladıklarını bildirdi.

Beykoz, bilgi iletişim sektörünün 30 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğunu, bunun 22-23 milyar dolarının telekomdan geldiğini, kalan 7-8 milyar doların da yüzde 70’inin donanımdan kaynaklandığını aktardı. Beykoz, sadece 1,2-1,3 milyar dolarlık kısmı oluşturan yazılım ve yazılımla ilişkili hizmetlerin katma değerinin ise yüzde 80-85’lerde olduğunu söyledi.

Türkiye’deki bin 600 şirketin yüzde 87,1’inin KOBİ sınıfına girdiğini ve bunların yüzde 95’inin 10 kişi altında çalışana sahip olduğunu belirten Beykoz, şunları kaydetti:

“Bilişimde yetki karmaşası da var. Tek elde toplanması, stratejik plan hazırlanması ve uygulanması lazım. Telekom dışındaki sektörlerin bilişime daha fazla önem vermesi sağlanmalı. Her sektörde 100 birimlik yatırımın 22 birimi, bilişime ve bilgi teknolojilerine yapılırsa, bunun geri dönüşümünün verimi yüzde 58 artıyor. Bu bilincin yerleştirilmesi lazım. Zaten bir talep olunca, arzı sağlayan bilişim sektörü de büyüyecektir.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu