Cepte fiyat rekabetine Turkcell de ortak oluyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, 16 Ağustos’ta aldığı ve 19 Ağustos gece yarısında kurumun internet sayfasında duyurduğu karar ile, Turkcell’in rekabette elini kolunu bağlayan, hizmeti uygulamasını sonlandırdı.

BTK’nın 25.03.2009 tarihli ve 2009/DK-07/149 sayılı Kurul Kararının 2’nci maddesi (b) fıkrası ile; Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ (Turkcell), diğer işletmecilere uyguladığı dakika başına ağırlıklı ortalama çağrı sonlandırma ücretinin (toptan ücretin), her bir abonelik paketi bazında kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan dakika başına ortalama şebeke içi tarifeleri (perakende ücreti) geçmemesinin sağlanmasına yönelik tedbirleri almakla yükümlü kılınmıştı.
Bu karar 2012 yılında Turkcell’in itirazları sonucunda askıya alınmış olsa da 2014 yılında tekrar yürürlüğe konulmuştu.

BTK dün gece yarısında, kurumun internet sayfasından duyurduğu şekli ile bu uygulamanın tamamen sonlandığını duyurdu. Kararda bu uygulamanın kaldırılmasının gerekçesi de

Mobil elektronik haberleşme pazarında yaşanan gelişmeler, mobil internet hizmetinin pazardaki öneminin artması, internet üzerinden sunulan ve iletişim imkânı tanıyan Over The Top (OTT) servislerinin yaygınlaşması, bunlara mukabil yükümlülüğün ilgili olduğu ses ve SMS hizmetlerinin pazardaki öneminin düzenlemenin ve düzenlemede güncellemeler yapan Kurul Kararlarının tesis edildiği döneme göre azalması, şebeke içi aramaların oranı ile şebeke içi-şebeke dışı fiyat farkının azalması hususları dikkate alınarak bahse konu yükümlülüklerin devamının yeniden değerlendirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır.
şeklinde açıklandı.

Karar ne anlama geliyor?

Herhangi bir operatörün abonesi, başka bir operatördeki numarayı aradığında diğer operatör, kendi abonesi ile konuşturduğu diğer operatörden “Çağrı Sonlandırma Ücreti” adı altında bir ücret alıyor. Avea ve Vodafone aboneleri, Turkcell abonelerini aradığı zaman, bu konuşmanın gerçekleşmesi için Turkcell, Avea ve Vodafone’dan yaptırdığı konuşma dakikasına göre bir ücret tahsil ediyor.

Yürürlükteki son rakamlara göre, Turkcell dakika başına 2,50 kuruş hizmet bedeli alırken, bu hizmet bedeli Avea’da 2,96 kuruş, Vodafone’da ise 2,56 kuruş.
Turkcell’in fiyat rekabetinde elini bağlayan bu karar, abonelerininin Turkcell şebekesi içerisinde yaptığı konuşmalardan bu 2,50 kuruşluk ücretin altında ücret almasını engelliyordu. Yürürlükteki son tarifelere göre, BTK tarafından Turkcell’in şebeke içindeki konuşma dakikası ücreti 4,28 kuruş.

Bu yaptırımın ortadan kalkması ile Turkcell, abonelerine kendi şebekesi içinde sunduğu konuşma dakikası ücretini, 2,50 kuruşluk çağrı sonlandırma tarifesinin de altında sunabilecek. Bu da Turkcell’in konuşma tarifelerindeki fiyatın dakika başına 4,28 kuruştan, 2,50 kuruşun altına inebilmesine olanak tanıyacak. Kısaca Turkcell’in ses görüşmesi fiyatlarında yüzde 40’ın üzerinde bir indirim söz konusu olabilecek.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu