Cepte rekor bayramı..

Ramazan bayramı süresince sevdiklerine sarılamayan milyonlarca kişi cep telefonunu kullanarak uzakları yakın edip sevdikleriyle bayramlaştı. Turkcell’liler bayram süresince 1 milyarı aşkın SMS atarken Avea’lılar ise en çok İzmir’den olmak üzere 492 milyon SMS attı.

Turkcell’de milyar rakamlar

Turkcell, Ramazan Bayramı’na denk gelen 18-21 Ağustos tarihleri arasında en yoğun dönemlerinden birini yaşadı. Turkcell’liler, sevdikleri ile bayramlaşmak için 4 gün boyunca  1.1 milyar dakika konuştu.  En çok konuşan ilk 10 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Diyarbakır, Adana, Kocaeli ve Hatay oldu.

SMS rekoru kırıldı

Turkcell’liler bayram tatili boyunca cepten 1 milyar 56 milyon kısa mesaj (SMS)  gönderdi. Sadece bayramın ilk günü olan 19 Ağustos’ta gönderilen SMS’ler ile Turkcell tarihinin SMS rekoru kırıldı. Konuşma ve SMS trafiğindeki artış görüntülü mesaja (MMS) da yansıdı; aynı tarihlerde 3.1 milyon MMS gönderildi. Turkcell’liler bayram boyunca toplam 613.3 milyon MB data kullandı. Kısa sürede erişilen bu rakam, mobil internetin hayatımızda ne kadar büyük bir yer tuttuğunu bir kez daha ortaya koydu. Data kullanımının en yoğun olduğu ilk 10 il ise sırasıyla İstanbul,  İzmir, Ankara, Antalya, Muğla, Bursa, Mersin, Balıkesir, Kocaeli,  Adana olarak gerçekleşti.

Avea SMS’i daha yoğun kullandı

Avealılar, Ramazan Bayramı süresince (19-20-21 Ağustos) toplam 292 milyon dakika konuşarak, 454 milyon SMS gönderdi. En fazla konuşan şehir İstanbul olurken, bayram süresince en çok SMS gönderimi gerçekleştiren il ise İzmir oldu.

İller bazındaki dağılımda ise İstanbul 46 milyon dakika ile birinci, İzmir 25 milyon dakika ile ikinci, Ankara ise 23 milyon dakika ile üçüncü oldu. Antalya 12 milyon dakika ile dördüncü olurken, 10 milyon dakika ile İçel ise beşinci sırada yer aldı.

En çok SMS’i İzmirliler gönderdi…

Avealılar, 3 günlük bayram süresinde 454 milyon SMS gönderimi gerçekleştirdi. 70 milyonu aşkın SMS gönderimi ile İzmir’in birinci olduğu il bazındaki SMS trafik sıralamasında ise yaklaşık 53 milyon SMS ile Ankara ikinci sırada yer aldı. 37 milyonu geçen SMS gönderimi ile İstanbul üçüncü, 24 milyonun üzerinde SMS gönderimi ile Konya dördüncü, 21 milyon SMS ile Manisa ise beşinci sırayı aldı.

Bayramın ilk günü, bir önceki haftaya oranla yüzde 82 oranında artarak 217 milyonun üzerinde SMS gönderen Avealılar, yine bayramın ilk günü gönderdikleri 326 bin MMS ile daha önceki haftanın aynı günü olan 12 Ağustos’a göre yüzde 216 daha fazla MMS gönderdi. Bayramın birinci günündeki ses trafiği ise bir önceki haftaya göre yüzde 40 artış gösterdi.  

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.