CES 2011 Las Vegas’ta Grafik Kartlar CPU’nun içine girecek

6-9 Ocak 2011 tarihleri arasında ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenecek olan Consumer Electronics Show dünyanın işlemci pazarında şimdiye kadar gördüğü en büyük teknolojik değişime tanık olması bekleniyor. Yarı iletken endüstrisi uzmanlarına göre bilgisayar işlemcileri pazarında pastayı paylaşan Intel ve AMD’nin grafik işlemcileri bilgisayar işlemciler içine gömeceği yeni nesil işlemcilerini Las Vegas’ta önümüzdeki hafta tanıtmalarını bekliyor. Birbirlerinden teknoloji olarak tamamen farklı, ayrı mühendislikler gerektiren grafik işlemciler ve bilgisayar işlemcilerinin temelde birer parça silikondan oluşması ve sadece ikisinin tek bir parçada birleştirilmesi olarak düşünülse de oldukça karmaşık olan teknik ile bilgisayarların fiyatlarının önümüzdeki dönemde aşağıya inmesi bekleniyor.

AMD bu vizyon doğrultusunda ATI isimli grafik işlemci üreticisini satın almış ancak her iki teknolojiye de sahip olmasına karşılık bu işlemi şimdiye kadar gerçekleştirmemişti.

Intel’in de Nvidia’yı satın alacağı yönünde söylentiler ortaya atılmış ancak Intel grafik işlemci konusunda kendi başına ilerleme yolunu seçmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu