Çin işlemci pazarına el attı

Çin geçtiğimiz çeyrekte 64-bit’lik bilgisayar işlemcisi Godson-2 diğer adıyla Dragon (Ejder) işlemcisini üretime başladı. Godson işlemci ailesinin ikinci sürümü MIPS R10000 işlemci yüzde 95 uyumlu. Her ne kadar üretim alanında dünya liderlerinin gerisinde de olsa Çin’in bu atağı dünya standartlarında işlemci üretebileceğini gösteriyor. Halen yerel pazar için üretilen işlemcinin yakında uluslararası pazarlara da açlıması gündemde.

Çin Bilimler Akademisi’nde geliştirilen “Ejder” Amerikan MIPS şirketinin 1995 yılında pazara sunduğu R10000 işlemcisiyle yüzde 95 uyumluluk gösteriyor. Ancak hiçbir şekilde MIPS’ten teknoloji transferi yapmayan Çinlilerin ileride uluslararası Patent İhlalleriyle mahkemelik olması da olası.

MIPS işlemci özellikle yüksek performans gerektiren sunucu ve işistasyonlarında Intel işlemcileri kullanmaya başlamadan önce Silicon Graphics Tarafından tercih ediliyordu. Ayrıca Fujitsu da MIPS işlemciyi anabilgisayarlarda kullanmayı tercih eden şirketlerden.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.