Ana sayfa BT Gündem Cisco’dan yeni ağ anahtarları

Cisco’dan yeni ağ anahtarları

96
0

Cisco, Sınırsız Ağ (borderless networks) mimarisi yaklaşımı doğrultusunda, müşterilerine, işlerini büyütmelerinde katkı sağlayacak Sınırsız Erişim (Borderless Access) teknolojisini sunuyor. Şirketin Sınırsız Ağ mimarisi portföyünde, güvenli kablolu ve kablosuz iletişim ile işletmenin tüm süreçlerine yayılan enerji yönetimi ve video uygulamalarının etkin kullanımını sağlayan yenilikçi ürün ve hizmetler bulunuyor. Bu mimari kapsamında Cisco, daha kapsamlı hizmetler, giriş seviyesinde esnek fiyatlar ve ömür boyu garanti sunan yeni sabit-anahtarlama ürün serilerini -Cisco Catalyst® 3560/3750-X ve 2960-S- çıkardı. Anahtarlama serilerinin yanı sıra Cisco ayrıca ileri güvenlik ve performans sunan yeni yönlendiricilerini de duyurdu. Cisco, dağıtık yapıdaki işletmelere her zaman, her yerden, her cihazla, herkese bağlanma imkanını sunan Sınırsız Ağ mimarisi üzerine video, enerji yönetimi ve güvenli ağ hizmetlerini inşa ederek yönlendirici, anahtarlama, kablosuz teknolojiler ve güvenlik platformlarıyla birlikte kapsamlı bir ağ çözümü sunuyor. Cisco’nun Sınırsız Ağ mimarisi üzerine inşa ettiği ağ hizmetleri şöyle:
EnergyWise: Cisco’nun EnergyWise çözümü, müşterilere enerji tüketimlerini proaktif bir şekilde kontrol etme ve operasyonel giderler ile karbon ayak izini azaltma imkanını sağlayan ağ yetkinliklerini sunuyor. Cisco, bu ödüllü teknolojiye, enerji yönetimini PC’ler ve dizüstü bilgisayarlar ile Power over Ethernet (PoE) cihazlara kadar genişleten Cisco EnergyWise Orchestrator özelliğini ekledi.
Cisco TrustSec: Yeni nesil bir güvenlik çözümü olan Cisco TrustSec, işletmelere kablolu, kablosuz veya sanal özel ağlar üzerindeki tüm erişim teknolojilerine güvenlik protokollerini yükleme imkanı sunuyor. Ağ üzerindeki kullanıcılara kimliğe dayalı erişim sağlayarak işlemleri daha da güvenli hale getiren çözümün Catalyst 3560/3750 serisinde de sunulduğu duyuruldu. Ayrıca yeni Catalyst 3560/3750-X serisi portföyü, endüstrinin 802.1a/e (MACsec) uygulamalarına dayalı ilk standartlarını sunuyor ve kullanıcı ile anahtar arasında ileri şifreleme yoluyla önemli verilerin korunmasını sağlıyor.
Medianet: Medianet çözümleri işletmelere, çalışanlar arasındaki işbirliğinin artırılmasında video uygulamalarından daha fazla yararlanma imkanını sunuyor. Medianet teknolojisi, videoların optimizasyonunu sağlıyor ve farklı cihazlar arasında -örneğin bir Cisco TelePresence ünitesinden dizüstü bilgisayara ya da mobil telefona- transfer edilmesini mümkün kılacak şekilde ağ kaynaklarını düzenliyor. Medianet 1.0’ı yeni Catalyst sabit anahtarlar ve Cisco ISR G2 yönlendiriciler destekliyor.
Cisco’nun yeni sabit anahtarlama ürünleri şöyle:
Cisco Catalyst 3750-X ve 3560-X: Cisco’nun sabit anahtarlama portföyünün amiral gemisi olan ve tek başına veya bir arada kullanılabilen bu anahtarlar, 10 gigabit Ethernet, tüm port’larda PoE+ ve esnek akıllı uplink modülüyle yüksek performanslı anahtarlama sunuyor. Catalyst 3750-X Serisi anahtarlar yeni duyurulan Cisco StackPower özelliği sayesinde olası güç kesintisi durumunda kalan enerjinin kritik uygulamaları yöneten cihazlara iletimini mümkün kılıyor.
Cisco Catalyst 2960-S: Catalyst 2960-S serisi anahtarlarla birlikte Cisco, müşterilerin çeşitli ölçülebilirlik, esneklik ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanan ve fiyatlandırılan çözümlerle daha fazla erişim seçeneği ve yüksek performans sunuyor. Catalyst 2960-S ile daha iyi performans için FlexStack, 10GE uplink, her port’ta PoE ve PoE+ desteği ile tam kapasite EnergyWise çözümü sunuluyor. Ayrıca 2960-S platformu yüzde 50 güç tasarrufu sağlayacak şekilde optimize edildi.
Cisco’nun yeni yönlendiricileri ise şöyle:
Cisco Integrated Services Routers G2/ISR G2) 3900 E-Serisi: İlk olarak 2009 yılının Ekim ayında tanıtılan Cisco’nun yeni nesil kurumsal yönlendiricileri Cisco ISR G2 zengin medya uygulamaları desteği, hizmet sanallaştırılması, enerji verimliliği ve güvenlik alanında en iyi performansı verebilmek üzere tasarlanmıştı. Yenilenen söz konusu yönlendirici serisi şimdi de performansını üçe katlıyor.
Cisco ASR 1000 Serisi Aggregation Services Routers Yazılımı Versiyon 6: Cisco’nun ASR-1000 yönlendirici ailesi yeni güvenlik, tümleşik iletişim ve yönetim yetenekleri ile kullanıcılara WAN üzerinden sınırsız hizmet sunuyor. Buna ek olarak ASR 1000 serisi platformun güvenirliğini artıran Smart Call Home özelliği ile de donatıldı.
Cisco, yeni Sınırsız Ağ mimarisi portföyünde ek olarak şu özellikleri de sunuyor:
Güç tasarrufu: Önceki nesil anahtarlama platformlarına oranla yüzde 50 oranında daha az enerji tüketiyor. Böylelikle 100-megabitlik teknoloji sunan önceki serinin harcadığı kadar enerji ile gigabit performansı sunuyor.

Dayanıklılık ve esneklik ile operasyonel mükemmellik: Cisco StackPower ve StackWise teknolojilerinin sunduğu dayanıklılık ve esneklik ile hizmet içi yazılım yüklemeleri sayesinde gerektiğinde ölçümleme sağlayarak ağın çalışmama süresini en aza indirip, iş verimliliğini artırıyor.
Yeni profesyonel hizmetler: Cisco, müşterilerin sınırsız ağ mimarisinden en iyi şekilde faydalanabilmeleri için bir takım yeni hizmetler de sunuyor. Müşterilere mimari planlama ve tasarımı hızlandırmada yardımcı olacak olan yeni hizmetlerin yanı sıra güvenlik için Cisco TrustSec, enerji yönetimi için Cisco EnergyWise, video uygulamalarından daha fazla yararlanabilmek için Cisco Medianet Readiness ile kablosuz LAN yetenekleri ve gelişmiş güvenlik için ise Cisco Network Optimization hizmeti sunuluyor.