Ana sayfa BT Gündem Cisco Interneti ışık hızına yaklaştırıyor

Cisco Interneti ışık hızına yaklaştırıyor

101
0

Cisco, servis sağlayıcılara yönelik ağ teknolojilerini bir adım öteye taşıyan yeni yönlendirici serisi ASR 9000’i (Cisco Aggregation Services Router 9000 Serisi) duyurdu. Cisco’nun yeni yönlendirici serisi ASR 9000, yüksek ölçeklenebilirlik sağlamanın yanı sıra kesintisiz video deneyimi yaşatacak ve karbon tasarrufu sağlayacak şekilde geliştirildi. Cisco ASR 9000, kablo ve mobil ağlar arasında talebe bağlı olarak artan video ve veri trafiğinin gerçekleştirdiği ağ yapısı üzerinde verimlilik sağlıyor ve servis sağlayıcılarına ihtiyaçları olan hız, süreklilik ve hizmet zenginliğini sunuyor.

Cisco’nun ilk entegre yönlendirici serisi ASR 1000’den sonra geliştirilen ASR 9000, altyapının temelinde yer alan 92-terabit CRS (Cisco CRS-1 Carrier Routing System) ile internet trafiğinin zettabyte’lara ulaştığı dönemde tüketicilerin hızlı ve ölçeklenebilir ihtiyaçlarını karşılayabilmeyi hedefliyor.

Cisco’nun Başkan Yardımcısı ve Servis Sağlayıcı Teknoloji Grubu’nun Genel Müdürü Pankaj Patel, ASR 9000 serisi ile ilgili olarak şunları söylüyor: “ASR 9000, servis sağlayıcılara yüksek ölçeklenebilirlik sunarken, zettabyte döneminde Carrier Ethernet sistemleri pazarında yeni bir referans noktası oluşturacak servis odaklı bir mimari sunuyor.” Patel, yeni nesil IP ağları (IP NGN) dönüşümleri için tasarlanan Cisco ASR 9000’in pazardaki diğer platformlara kıyasla video ve zengin medya içeriği erişimine daha fazla odaklandığını belirtiyor.

Ayda 125 milyar DVD’ye eşit veri ağ üzerinden taşınacak
Cisco’nun “Görsel Ağ Endeksi (VNI), 2007-2012” raporunda tüketici ve kurumsal IP ağ trendlerindeki çeşitlilik üzerine önemli veriler sunuluyor. Söz konusu trendlere video ve Web 2.0 sosyal ağ ve kurumsal işbirliği uygulamalarının kullanımındaki artış yön veriyor. Cisco VNI tahminlerine göre IP trafiği her iki yılda bir yaklaşık iki kat büyüme göstererek 2007 ile 2012 yılları arasında toplam yüzde 46 büyüyecek. Bu da yıllık bant genişliği talebinin dünyada IP ağları üzerinde yaklaşık 522 exabyte ya da yarım zettabyte’ın üzerinde olacağı, yani ayda 125 milyar DVD’nin indirilmesi anlamına geliyor.

Cisco ASR 9000 serisi, zettabyte döneminde görsel ağ trafiğini yönlendirmek için bir dizi yeni donanım ve yazılım yenilikçi çözüm sunuyor:

Yüksek kapasite
ASR 9000, diğer edge yönlendirici çözümleri ile kıyaslandığında 6 kat daha fazla kapasite sunuyor.

Kesintisiz video deneyimi
ASR 9000, Cisco’nun terabayt’larca yayını yönlendirme kapasitesine sahip gelişmiş video hizmetleri modülü Advanced Video Services Module’ü (AVSM) içeriyor.

Mobil hizmetler için daha düşük toptan sahip olma maliyeti
Cisco ASR 9000, uzak noktalar arasında veri aktarımında diğer çözümlerin 6 katı kapasite sunmasının yanı sıra, kartlar arası senkronizasyon gerektirmediği için sahip olma maliyetini de düşürüyor.

Karbon tasarrufu
Rakip ürünlerle kıyaslandığında, iletilen her 6.4 terabitte servis sağlayıcılara 88 ton kömürün, 164 Pasifik aşırı uçak yolculuğunun ve dünyanın çevresinin araba ile 16 kez katedilmesine eşdeğer karbon tasarrufu sunuyor.

QuantumFlow işlemci ile genişleyen Edge hizmetleri
Cisco ASR 9000, benzersiz kapasitesinin yanı sıra Cisco QuantumFlow işlemci ile silikon tabanlı güvenlik hizmetleri sunuyor.

Cisco IOS XR ile güçlendirildi
ASR 9000’nin birlikte çalıştığı Cisco IOS XR yazılımı, sistemin kesintisiz çalışmasını sağlıyor. Dünya üzerinde 200’ün üzerinde servis sağlayıcı ağında çalışan Cisco IOS XR, yüksek kapasite ve kesintisiz video transferi imkanı sunuyor.