Ana sayfa BT Gündem Çocukları internetin sakıncalarından koruyun

Çocukları internetin sakıncalarından koruyun

108
0

İnternetin çocukların sosyal hayatlarına ve gelişimlerine büyük katkıda bulunduğunu söyleyen Kaspersky Lab uzmanları aileleri aynı zamanda internetten gelebilecek saldırılara karşı da uyarıyor. Uzmanlar siber suçlular ve sahtekarlar gibi online tehlikelere karşı sadece yetişkinlerin değil aynı zamanda çocukların da dokunulmaz olmadıklarının altını çiziyor. Çocuklar başta çeşitli arama motorları olmak üzere sosyal iletişim ağları ve e-postalarını kapsamlı bir şekilde kullanıyor. Uzmanlar bu nedenle bütün bu alanların onlar için potansiyel bir tehdit olduğunu söylüyor. Özellikle phishing veya porno web sitesi linkleri ve yetişkinlere yönelik içerikli spamler, çocukların ruh sağlığını olumsuz yönde etkilerken aynı zamanda bilgisayarları da kötü amaçlı yazılım virüslerine maruz bırakıyor.

Kaspersky Lab Web İçeriği Çözümleme Ekip Yöneticisi Konstantin Ignatyev konuyla ilgili şunları söylüyor: “Birçok şirket tarafından sunulan internet güvenliği programlarında çocuğunuzu bu tehditlerden korumanızı sağlayan bir ayarlama söz konusu. Kısıtlama seçenekleri veya ayarların esnekliği açısından size en uygun çözümü seçebilirsiniz. Bilgisayarınızın içinde yerleşik olan güvenlik çözümlerini kullanmak çocuğunuzu internetin potansiyel tehlikelerine karşı korumak için atabileceğiniz ilk adım.”

Çocuklarınızın internette güvenli gezinmesi için alabileceğiniz basit ama güvenli yollar arasında şunlar yer alıyor:

Ø Birçok arama sisteminde var olan SafeSearch özelliğini etkin hale getirin

Ø Sosyal iletişim ağlarında ve sohbet (chat) hesaplarında özel seçenekleri ayarlayın

Ø E-posta filtreleri kullanın

Ø Çocuğunuzun online faaliyetlerini kontrol etmenize yardımcı olacak ekstra programlar yükleyin

Ø Çocuğunuza internette gezinirken dikkat etmesi gereken basit bir kurallar listesi vererek ona bunları anlatın

İnternet ayarları konusunda daha detaylı bilgiye Konstantin Ignatyev’in www.securelist.com adresinde yer alan “Çocuklar İnternet’de: Evde Güvenli Gezinme” adlı makalesinden ulaşabilirsiniz.