Ana sayfa BT Gündem Çocukların hayali teknolojik ev

Çocukların hayali teknolojik ev

81
0

EPOS Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme, Yöntem Araştırma ve Danışmanlık’a yaptırdığı araştırma ile 7 – 14 yaş arasındaki çocukların bir “ev”den beklentilerini ortaya koydu. Araştırmaya göre, çocukların hayallerindeki ev son teknoloji ile donatılmış. Bunun yanı sıra çocukların çoğu evlerinin etrafında teknoloji market görmek istiyor. Türkiye’nin kentsel nüfusunu örneklem yöntemiyle temsil eden yedi bölgesinde bulunan 11 ilde (İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Adana, Antalya, Samsun, Diyarbakır, Zonguldak, Erzurum) gerçekleştirilen EPOS Omnikid Gayrimenkul Araştırması’na 304 çocuk katıldı. EPOS tarafından yapılan Omnikid Gayrimenkul Araştırması, geleceğin büyükleri çocukların ev tercihlerini ve hayallerini şimdiden belirleyerek, bu alanda faaliyet gösteren şirketlere yol gösteriyor.

Çocukların Hayalindeki Ev

EPOS tarafından yaptırılan araştırmaya göre 7 – 14 yaş arasındaki çocuklar bahçeli, geniş ve konforlu bir evde oturmak istiyor. Çocukların hayallerindeki ev sıralamasında son moda teknoloji ile donatılmış bir ev ilk üç sırada yer alıyor. Omnikid Gayrimenkul Araştırması, çocukların teknolojiye verdiği önemi bir kez daha gözler önüne seriyor.

Çocuklar ne istiyor (Yüzde)

Bahçeli ev 34
Geniş/konforlu ev 27
Son moda teknolojiyle donatılmış ev 15
Spor tesisi olan ev 10
Deniz manzaralı ev 9
Orman içinde ev 9
Havuzlu ev 8
Dublex/triplex villa 5
Diğer 8
C.Yok 13

Çocuklar Evlerinin Çevresinde Teknoloji Market Görmek İstiyor

Çocukların ev tercihlerini belirlemek amacı ile EPOS tarafından yaptırılan Omnikid Gayrimenkul araştırmasından çıkan sonuçlara göre, 7 – 14 yaş grubu arasındaki çocukların yüzde 35’i evlerinin çevresinde alışveriş merkezi ya da tekno market olmasını istiyor.

Çocukların evlerinin etrafında görmek istediği diğer usurlar ise, deniz / göl, oyun parkı, spor salonu, havuz, sinema, tiyatro, yakın arkadaşları, bisiklet / paten / kaykay parkuru, lunapark, doğal alan, okul, internet kafe ve kafe.

Çocuklar evinin yanında istiyor (yüzde)

Deniz/göl 44
Oyun parkı 36
Alışveriş merkezi/teknoloji market 35
Spor alanı/spor salonu 26
Havuz 18
Sinema/tiyatro 17
En yakın arkadaşım 16
Bisiklet/kaykay/paten parkuru 10
Lunapark 9
Orman/doğa 8
Okulum 6
İnternet cafe 5
Cafe 3
Diğer 1

Ev denilince akla bilgisayar da geliyor

Omnikid Gayrimenkul Araştırmasında çocuklara “ev” kavramının ne çağrıştırdığı sorulduğunda verilen ilk yanıt aile oldu. Yüzde 37’lik paya sahip aile yanıtını, yüzde 15 ile mutluluk, yüzde 10 ile korunmak yanıtı takip etti. Çocuklara “ev” kavramının çağrıştırdığı unsurlar arasından yüzde 6’lık oranla beşinci sıradan sıralamaya giren bilgisayar kullanımı yanıtı ise ilgi yarattı.

Ev denilince akla gelenler (yüzde)
Ailem 37
Mutluluk 15
Korunmak 10
Müzik dinlemek 7
Bilgisayar 6
Dinlence/uyku/rahatlık 5
Tv izlemek 4
Oyun oynamak 3
Yemek yemek 4
Diğer 9
C.Yok 9