Ana sayfa BT Gündem Compex kapılarını çocukların geleceği için açıyor

Compex kapılarını çocukların geleceği için açıyor

139
0

Türkiye’nin en köklü bilişim fuarı Compex bugün kapılarını 31’inci kez Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda açıyor. Birçok ilkin gerçekleştirileceği fuarda ilk günün teması çocuklar.
COMPEX 31. Uluslararası Bilgisayar Fuarı’nın açılış töreninden sonra düzenlenecek özel oturumla, “Çocuk ve İnternet” konusu tartışmaya açılıyor.

Konunun uzmanı milletvekilleri, akademisyen, özel sektör temsilcileri ve gazetecilerin konuk olacağı özel oturumda katılımcılarla paylaşılacak bilgilerin yanı sıra, ülkemizdeki bilişim okuryazarlığı ele alınarak, çocuklara ve anne-babalara neler yapmaları gerektiği konusunda öneriler sunulacak.

İlk oturumda “İnternetle Büyüyen Yeni Nesiller” konusu ele alıncak. Konuşmacılar, her geçen gün gündelik hayata daha çok etki eden internetin, gençler ve çocuklar üzerindeki tesirlerini, faydalarını ve zararlarını tartışacak. İkinci oturumda ise, “İnternet Özgürlük mü, Düşman mı?” başlığı altında internetin hukuki dayanağı olmayan yeni bir düşman mı, yoksa herkese daha fazla ifade özgürlüğü veren yaratıcı bir ortam mı olduğuna değinilecek.

Oturumun üçüncü bölümünde, Tolga Garipoğlu’nun yöneteceği “Çocukların Gözünden E-Dünya” başlıklı bölümde Neşe Erberk ve Elif Dağdeviren çocuklarıyla birlikte oturuma katılarak çocuklarının bilgisayar kullanımıyla ilgili bilgiler verirken, anne ve babalara da tavsiyelerde bulunacak. Oturum, “Ailelere ve Gençlere Çağrı” adı altında, toplumun internet konusunda dikkat etmesi gereken unsurların ve önerilerin sıralandığı açıklamayla son bulacak.