Craig Barret Türkiye’nin 10 yıldan önce AB’ye gireceğini söyledi.

Intel Yönetim Kurulu Başkanı Craig Barret Türkiye’de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Yozgat’ta test aşamasında kullanılmaya başlanan WiMAX genişbant internet erişim teknolojisinin duyurusunu gerçekleştirdi. Toplantı sırasında WiMax teknolojisi ile Intenernet’e erişen Yozgat Bozdoğan İlçeşi Karakoç öğrencileri ile video konferans iletişimi de kuran Barret ve Bakanlar öğrencilerin Internet’ten yaptıkları Güneş Tutulması ile ilgili ödev hakkında da bilgi verdiler.Intel Yönetim Kurulu Başkanı Craig Barret 10 yıl öncesinin ekonomi dünyası ile 10 yıl sonrasının ekonomi dünyası arasında çok büyük farklılıklar olacağının altını çizerek “Günümüzde Çin üretim, Rusya mühendislik alanındı ekonomik sisteme entegre oldu. Bundan 10 yıl önce İrlanda AB ülkeleri arasında ekonomik anlamda en kötü durumda olan ülke iken günümüzde en iyiler arasında yer alıyor. Türkiye’nin AB üyeliğinin ülkenize getireceği önemli katkılar olacaktır. Ben şahsen Türkiye’nin AB üyeliğinin 10 yıldan önce gerçekleşeceği inancını taşıyorum” dedi.

Konuşmasında Türkiye’nin e-hazır olabilirlik, ve ağa hazır olabilirlik anlamında geride kaldığını belirten Barret devletin
geleceği planlamak ve tasarlamak konusunda yapacağı çalışmalar ile Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda daha iyi yerlere geleceğini vurgulayarak eğitimin bu anlamda önemli olduğunu belirtti ve Milli Eğitim Bakanlığı ile yürüttükleri eğitim projelerinden örnek verdi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise bilgisayarlaşmanın ve genişbant Internet erişiminin önemine vurgu yaparken Craig Barret’tan bilgisayar fiyatlarının inidirilmesi konusunda yardım istedi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise konuşmasında Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında yürütülen bilgisayarlaşma kampanyalarından bahsederek 2006 sonuna kadar okullara 406 bin bilgisayar sevkiyatının yapılacağını ve Bilgisayar Laboravatuarı bulunmayan okul kalmayacağını müjdeledi.

100 dolara tam bilgisayar olmaz

Craig Barret 100 dolarlık dizüstü bilgisayar oluşumu hakkında sorulan soruya “IBM ilk bilgisayarı ürettiğinde fiyatı 7 bin 500 dolardı. Şimdi tam fonksiyonlu bir bilgisayar 500 dolara alınabiliyor. Biraz daha fazlasına da dizüstü bilgisayar. Ancak her çocuğa bir dizüstü bilgisayar oluşumunun hedefinde bilgisayar sunmak şuan imkansız. Ama fiyatlar ucuzlamaya devam ediyor” dedi. Barret oluşum hakkında ise yorum yapmayacağını belitti.

Hüseyin Çelik’e ise Microsoft alternatifi işletim sistemlerinin olduğunun hatırlatılması üzerine de Milli Eğitim Bakanı “Bizim kimse ile Katolik nikahımız yok. Bakanlık bünyesinde Linux araştırma merkezimiz bulunuyor” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.