Datamax, barkodla RFID’yi birleştirdi

Datamax, klasik barkod sembolleri ile Radio Frequency Identification (RFID) teknolojisini aynı anda üzerinde barındırarak her iki teknolojinin de üstün yönlerini uygulamalara taşıyan akıllı etiket (smart label) uygulamalarında kullanılmak üzere I-Class RFID yazıcıların üretimine başladı.Klasik barkod etiketlerinden farklı olarak zor çevre koşullarına dayanabilen, etiketlerin içerisinde yer alan bilginin okunması için etiketin görüş alanı içerisinde olmasını gerektirmeyen, aynı anda birden fazla etiket okutulabilen ve tek bir etiketin üzerine bilginin yaklaşık olarak 100,000 defa yazılabildiği RFID etiketlerin üstün yanlarını, alışageldiğimiz barkod sembolleri ile birleştirerek uygulamalara farklı bir bakış açısı getiren akıllı etiketler, Datamax I-Class serisinin I-4210, I-4212, I-4308, I-4406 ve I-4604 RFID endüstriyel yazıcıları ile programlanabiliyor.

Datamax’ın I-Class RFID yazıcıları, akıllı etiketlerin ön yüzüne uygulama ile ilgili bilgileri ve barkod sembollerini termal ya da termal transfer metodları ile yazarken, etiketin arka yüzeyinde bulunan Texas Instruments Tag-It ya da Philips I-Code RFID tagleri yazıcının içerisinde yer alan RFID kontrol birimi aracılığı ile programlama yapıyor.

Tasarımlarında yatırımın korunması prensibini ön plana çıkaran Datamax, RFID uygulamalarına daha sonra geçmeyi planlayan kullanıcılar için I-Class RFID Ready yazıcılarını da üretmeye başladı. Bu yazıcılar RFID kontrol biriminin daha sonra takılabilmesi için gerekli olan arayüzleri üzerinde bulunduruyor, böylece kullanıcılar RFID modülünü daha sonra satın alarak yazıcıya montajını kendileri yapabiliyor. Kullanıcıların yatırımının korunmasını amaçlayan RFID Ready yazıcılar henüz akıllı etiket uygulamalarına geçmeyen ancak yakın bir gelecekte bu uygulamayı kullanacak olan kuruluşlar için ideal çözümler sunuyor.

Datamax I-Class RFID yazıcılar, aynı zamanda MCL Technologies ile yapılan işbirliği sonucunda ortaya çıkan akıllı yazıcı konseptinin temsilcileri. Macro Command Language (MCL) ile yazılan uygulamaları bilgisayara ihtiyaç duymadan kendi üzerinde çalıştıran I-Class RFID, aktif yazıcılara güzel bir örnek sunarken sahada RFID tag içeren akıllı etiketlerin bilgisayara ihtiyaç duyulmadan basılmasını sağlıyor. Datamax’ın DMXNet ve DMXrfNet gibi bağlantı çözümleri ile de ana bilgisayara bağlantı sağlanıyor.

Tasarımlarında ergonomi ve sağlamlığı ön plana çıkaran Datamax’ın yekpare alüminyum gövde ve metal kasaya sahip olan I-Class RFID barkod yazıcılarının opsiyonları kullanıcı tarafından yazıcının kapağı bile sökülmeden tek bir yıldız tornavida ile takılıp sökülebiliyor ve bu opsiyonlar herhangi bir manuel ayarlamaya gerek kalmadan yazıcı tarafından otomatik olarak tanınıyor.

Datamax’ın endüstriyel ortamlar için tasarladığı I-Class yazıcılar, dayanıklı yapısı ve modüler tasarımının yanı sıra ölçeklenilir özelliği ile ön plana çıkıyor. 203 dpi’den 600 dpi’a kadar çözünürlük seçeneği ve 16 MB kapasiteli belleği ile yüksek performans sağlayan Datamax’ın RFID modülü, ISO 15693 yüksek frekans (UHF-13.56 MHz) standardını desteklerken, yakın bir gelecekte çok yüksek frekansa (UHF-900 MHz) sahip olan versiyonları da üretilecek.

Datamax Türkiye’de Nexus tarafından temsil ediliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.