DataStar bir yılda yüzde 95 büyüdü

2008 yılı sonunda 54 çalışanın ortaklığı ile kurulan DataStar, 2010 yılında bir önceki yıla göre yüzde 95 büyüdü. İlk yılı olan 2009’da 20,5 milyon dolar ciro yapan şirket, 2010’da bu rakamı 40 milyon dolara çıkardı.
DataStar Genel Müdürü Mehmet Kaplan, genel sıkıntılara rağmen şirket olarak 2010 yılını çok başarılı geçirdiklerini belirterek, bu başarıda büyük pay sahibi olan tüm iş ortaklarına ve çalışanlarına teşekkür etti. Şirketi kurarlarken 2009 yılını kuruluş ve yapılanma yılı, 2010’u ise atılım yılı olarak planladıklarını söyleyen Kaplan, bu hedeflerine ulaştıklarını belirtti. Sayısal hedeflerinin yanı sıra distribütörlükler açısından da 2010 yılının başarılı geçtiğini vurgulayan Kaplan, “Haier markasını Türkiye’ye kazandırdık ve Haier notebook’lar ile taşınabilir bilgisayar pazarında etki yarattık. Ayrıca Trend Micro, Egreat, Nexoc, PowerPro, Apacer, Xmicro, Trus gibi önemli markaları da portföyümüze ekledik” dedi.

2011 yılında da büyümeyi sürdüreceklerini ifade eden Kaplan, “Yüzde 27 büyüme oranı ile ciromuzu 50 milyon doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Bu yıl da gerek marka gerek ürün yelpazelerini genişletmeye devam edeceklerini belirten Kaplan, her zaman tüketicilere kaliteyi uygun fiyatla sunma ilkesi doğrultusunda çalışacaklarını bildirdi.

DataStar, genel müdürden güvenlik görevlisine, çaycısından bölge müdürüne kadar çalışanların ortaklığı ile kurulmuş bir şirket. Ortalama 10 yıldır birlikte çalışan 54 kişinin kurduğu DataStar’da büyük hissedar diye bir kavram söz konusu değil. Hisse payları yüzde 0.25 ile 6 arasında değişiyor. DataStar’a yeni katılan çalışanların da belli bir süre sonunda şirkete ortak olması isteniyor. DataStar’ın bu farklı şirket yapısı, sadece Türkiye’deki kuruluşların değil, şirketin iş yaptığı yurtdışındaki firmaların da dikkatini ve ilgisini çekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu