Dell burun farkıyla lider

2006 yılı PC satışları yüzde 10 büyüme göstererek 228,6 milyon adete ulaştı. International Data Corporation verilerine göre yılın son çeyreğinde dünya çapında 65,6 milyon adet PC satılırken yıllık büyüme oranı geçtiğimiz yılın aynı dönemi ve bu çeyrek için beklenilenin altında kaldı. Yılın ikinci yarısına dünya PC pazarı satışlarında ikinci sıraya düşen Dell Computer 2006 yılını yüzde 17,1 pazar payı ve 39 milyon adetlik satış rakamı ile yine de lider kapattı.

Lenovo 16,6 milyon adet ve yüzde 7,3 pazar payı ile üçüncü, Acer 13,5 milyon adetlik satış rakamı ve yüzde 5,9 pazar payı ile dördüncü, Toshiba ise 9,1 milyon adetlik satışı ve yüzde 4 pazar payı ile son sıradan ilk beşe girdi.

Dell Türkiye Genel Müdürü Taner Kılınç BTDünyası için PC satış rakamlarını değerlendirdiği açıklamasında Dell Computer’ın hiçbir zaman pazar payı peşinde veya liderlik peşinde koşmadığını sadece en uygun çözümler ve müşteri ihtiyaçlarına yönelik en uygun ürünleri sağlama stratejisi olduğunun altını çizerek “Tüm bunları yapmaya çalışırken pazar payı liderliği tabii ki memnuniyet verici. Son iki çeyrekte pazar payımızdaki gerilemeyi de biz Dell olarak kayıp olarak görmüyoruz. İleriki dönemlerde ve yıllarda müşteri memnuniyetinin bir geri dönüşü olarak, makina parkını yenileyecek Dell müşterileri ile pazar paylarının rakiplerindeki arayı açarak büyütecektir” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu