Deprem bölgesi mobil istasyonlarla haberleşiyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerde etkilenen şehirlerde haberleşme ağırlıklı mobil istasyonlarla normale dönmeye başladı.

6 Şubat Pazartesi günü meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerle 10 ilde haberleşme kesintileri yaşanırken, deprem üzerinden geçen iki hafta sonunda haberleşme normale dönmeye başladı. Deprem sırasında bölgede bulunan 8.900 baz istasyonundan 2.451 tanesi devre dışı kalmıştı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koordinasyonunda Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone bölgeye sevk ettiği teknik personel ile baz istasyonlarının bir kısmını hayata geçirirken, mobil baz istasyonları ile de bölgeye takviyeler yapıldı.
Tamir edilen ve sevk edilen mobil istasyonlar ile bölgedeki toplam baz istasyonu sayısı, deprem öncesi seviyenin üzerinde çıktı. Ancak gerekli optimizasyon hesaplarının gerektiği gibi yapılmadan acele ile konuşlandırılan baz istasyonları sebebiyle bölgede haberleşme sorunları yer yer devam ediyor. Japonya’da 1995 yılında gerçekleşen Kobe depreminde de haberleşme altyapısının hayata geçmesi 14’üncü günden itibaren mümkün hale gelmeye başlamıştı.

Deprem öncesi durum nasıldı?

Deprem öncesinde, depremde etkilenen bölgelerde sunulan mobil haberleşme ve mobil internet altyapısı genellikle Türkiye ortalaması altında. SpeedChecker’ın Aralık 2021’te topladığı verilerle Ocak 2022’de yayımladığı rapora göre , Turkcell ortalama verilerle bölgede en hızlı internet hizmetini verebilen operatör olmasına rağmen, Turkcell’in bu bölgede sunabildiği hızlar genellikle Türkiye ortalamasının altında kalıyor. Vodafone Türkiye’nin sunabildiği ortalama hızlar ise Turkcell’in sunabildiği en düşük hızın da altında.


Mobil baz istasyonu sayıları

Mobil operatörler ise göçen binalar üzerinde bulunan ve devre dışı kalan baz istasyonlarının yarattığı handikapları mobil baz istasyonları ile aşmaya çalışıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koordinasyonunda bölgeye sevk edilen 382’si mobil, 36’sı evrensel mobil baz istasyonu olmak üzere 418 baz istasyonu var.
Aynı anda, Türkiye’de lisans sahibi üç operatörün abonelerine de hizmet vermek üzere tasarlanmış olan evrensel bazistasyonları AFAD bünyesinde hizmet verirken işletmesi Turksat tarafından gerçekleştiriliyor.
ULAK tarafından üretilen yerli baz istasyonlarının bulunduğu dört mobil araç da bölgeye sevk edildi.
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone Türkiye tarafından bölgeye sevk edilen baz istasyonları da evrensel baz istasyonları gibi üç operatöre de hizmet vermek üzere yapılandırıldı.
Turkcell’in geçen hafta bölgede bulunan mobil baz istasyonu sayısı 205 iken bu rakam 250 adede ulaşmış durumda. Türk Telekom’un baz istasyonu sayısı da bana verilen bilgiye göre 100. Aynı bilgiyi Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy’a ve halkla ilişkiler şirketine de sordum ama bu soruya cevap vermekten kaçındılar. Ama matematik ortada.
Bölgede operatörler, deprem öncesi gibi sadece kendi baz istasyonları ile hizmet verseler, Vodafone kullanan abonelerin zorluklar yaşayabileceği görülüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu