Depremde can kaybını önleyecek sistem

Araç Takip Sistemleri alanında teknoloji lideri Mobiliz, ‘Hazır Beton Planlama ve Kontrol Sistemi’ ile deprem nedeniyle meydana gelebilecek can kaybına karşı önlem alınmasına ciddi katkı sağlıyor. Yapılan binaların depreme karşı dayanıklı olmasında hazır betonun uygun sıcaklık değerlerinde dökülmesi ve kullanılacağı yere belirli bir sürede ulaştırılması, bu süreçte uygun sıcaklık aralığının korunması büyük önem taşıyor. Mobiliz’in Hazır Beton Planlama ve Kontrol Sistemi sayesinde karışımları taşıyan transmikserlerin sefer planlaması, pompalara erişim planlaması, gereksiz beklemelerden sakınılması, transmikser beton karışımının sıcaklık ve kazan dönüş yönü bilgileri, lokasyon bilgileriyle birlikte izlenebilmektedir. Böylece hazır beton firmaları ürünlerinin teslimat yerine uygun koşullarda ulaştığından ve kalite standardlarına uygun beton dökümü yapıldığından emin olunabiliyor.Betonun teslimat yerine uygun koşullarda ulaşması büyük önem taşıyorTürkiye Hazır Beton Birliği (THBB), binaların depreme karşı dayanıklı olması açısından betonun teslim süresi, boşaltma şekli ve boşaltma hızı gibi unsurların öneminin büyük olduğunu belirtiyor. Örneğin, betonun üretim ardından iki saat içerisinde dökülmesi gerekiyor ve bu yapılmadığı zaman ürünün dayanıklılık değerlerinde azalma görülüyor.
Beton dökümünde yüksek verim ve güvenli sonuçlar elde edilmesi açısından beton dökülme anında çevre sıcaklığı da önemli. Mobiliz, transmiksere yerleştirilen ‘çevre sıcaklığı sensörü’ sayesinde sıcaklığın sürekli olarak takip edilmesini mümkün kılıyor. Böylece, sıcaklığın beklenen derecede olmaması durumunda gerekli önlemler alınabiliyor.
Mobiliz’in Hazır Beton Planlama ve Kontrol Sistemi kapsamında santralden aracın ne zaman yola çıktığı, şantiyeye ne zaman vardığı takip edilebiliyor. Böylece dolum ve döküm arasındaki sürenin kontrol edilmesi mümkün oluyor. Pompa, transmikser planlama ve otomasyon işlemlerini de elde ettiği bilgileri kullanıcıya sunan sistem sayesinde betonun uygun koşullarda ulaşıp ulaşmadığının anlaşılması mümkün oluyor.
Mobiliz, hazır beton teslimat sürecinin izlenmesi ve kontrolünü mümkün kılıyor
Mobiliz’in Hazır Beton Planlama ve Kontrol Sistemi ile depreme karşı dayanıklı binaların yapılmasında büyük önem taşıyan beton gideceği yere zarar görmeden ulaşıyor. Süreç detaylı bir şekilde izlenebildiği ve kontrol edilebildiği için sistem deprem nedeniyle can kaybının önüne geçilmesine dair önemli bir adımı temsil ediyor. Mobiliz’in yüksek teknolojili sistemi ile faaliyetler araç ve zaman kaynağına göre planlanıyor, operasyonlar gerçek bilgilerle, dinamik olarak yönetilebiliyor. Farklı bölümler arasında bilgi paylaşımının mümkün olması da alışılmışın dışında durumların anında fark edilmesini ve hataların önüne geçilmesini sağlıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu