Depremler uydudan takipte

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü, deprem izleme istasyonlarıyla uydudan heberleşecek. Dexar, Çözüm Ortağı Vitel Veri İletişimi ve Telekomünikasyon Sistemleri ile BÜ Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nün ortaklaşa hazırladıkları projenin ilk fazı planlanan sürede tamamlandı. Deprem izleme istasyonlarına kurulan DirecWay uydu erişim linkleri ile gelen veriler Kandilli’deki DirecWay sistemine bağlı merkezde toplanıyor. Toplumsal sorumluluk anlayışıyla hareket eden Dexar, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü ile önemli bir işbirliği gerçekleştiriyor. “Deprem İzleme” projesi kapsamında gerekli olan iletişim ihtiyacı Dexar’ın sunduğu Direcway uydu platformu üzerinden yapılmaya başlandı.

Deprem istasyonlarından elde edilen veriler Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi’ndeki DirecWay sistemine bağlı olan sunucuda toplanarak gerekli ölçümlerin yapılmasını sağlıyor.

Kandilli Rasathanesi uydu projesinin pilot çalışmalarına Ağustos 2004 tarihinde başlandığını belirten Dexar Multimedya ve Telekomünikasyon A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Zafer Küçükateş, 5 adet Direcway sisteminin kurulması ile projenin ilk fazının tamamlandığını söyledi. Zafer Küçükateş sözlerine şöyle devam etti: Dexar’ın sunduğu uydu tabanlı Direcway iletişim platformu karasal hatlara göre çok daha kesintisiz, güvenli ve verimli çalışıyor. Deprem gibi hayati bir konuda bu özellik çok daha fazla önem kazanıyor. 7*24 operasyon desteğine sahip olan çözüm, karasal hatlarla gidilemeyen noktalarda dahi çok daha kolay kurulup çalıştırılabildiği gibi, olası bir felaket anında sorun yaşanma olasılığını karasal hatlara göre oranla çok daha düşük seviyelere taşımaktadır.
Kandilli Rasathanesi bu işbirliği sayesinde Dexar ile muhatap olacak. Bu da operasyonel açıdan tercih edilen bir yöntem.

Dexar’ı tercih etmelerinde en önemli sebeplerin uydu platformunun kendilerine sağladığı esneklik ve kesintisiz çalışma olduğunu vurgulayan Kandilli Rasathanesi Müdürü Gülay Barbarosoğlu da kurulan sistem sayesinde deprem araştırmalarının daha sağlıklı bir platforma taşındığını belirtti.

TURKSAT 1 C uydusunun kullanılacağı proje kapsamında önümüzdeki dönemde kurulacak Direcway terminalinin 100 adedi bulacağını söyleyen Barbarosoğlu bu projeyle birlikte deprem izleme çalışmalarının çok daha güvenli olacağını ve bu konuda dünya standartlarına ulaşılabileceğini iletti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.