Ana sayfa BT Gündem Devler eMobilite için güçbirliği yaptı

Devler eMobilite için güçbirliği yaptı

100
0

Avrupa ve ABD’li teknoloji devleri Avrupa Birliği fonlarından 2 Milyar Euro’luk araştırma fonu talebi için eMobility Technology Platform altında güçbirliği yaptı. Alcatel, Deutsche Telekom , Ericsson, France Telecom, Hutchison 3G Europe, Lucent Technologies, Motorola, Nokia, Philips, Siemens, STMicroelectronics, Telecom Italia Mobile, Telefónica Móviles España, Thales Communications ve Vodafone.şirketlerinden bir grup eMobilite Teknoloji Platformu’nu Belçika’nın Brüksel şehrinde resmen duyurarak Avrupa Birliği Bilgi Toplumu Dairesi Başkanı Viviane Reding ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Reding görüşmede Avrupa’nın mobil ve kablosuz iletişimdeki rekabetçi gücünü artırmayı hedeflediklerini dile getirirken birliğe üye olan tüm ülkelerde AR-GE harcamalarının toplam Birlik Milli Hasılasının yüzde 3’üne yükseltmeyi hedeflediklerini belirtti.
eMobilite Teknoloji Platformu Avrupa Birliği AR-GE fonlarından doğrudan yardım alamayacak ancak 2007 ile 2013 yılları arasında uygulamaya konulacak 7’inci çerçeve programı kapsamındaki fonlardan proje bazında AR-GE yardımları alacak.

Günümüzde Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde doğrudan veya dolaylı olarak 2.8 milyon kişiye mobil servisler istihdam sağlıyor. Bu sayının 2010 yılında 10 milyona ulaşması bekleniyor. Mobil servisler 2004 yılında birliğin milli hasılasına 106 milyar Euro katma değer sağlarken Ovum araştırma kuruluşunun geçtiğimiz yıl sadece 15 üye ülkeyi kapsayan araştırmasında kulanıcıların bu hizmetlere 95 milyar Euro harcadığını ortaya koyuyor.

Avrupa’da geliştirilen GSM mobil haberleşme standardı dünya çapında ulaştığı 1.3 milyar abonesi ile gerçek bir başarı hikayesine dönüşmüş durumda. GSM aboneleri Afrikada her yıl yüzde 50, Asya’da ise her yıl yüzde 70 artış gösteriyor. Avrupa’da GSM abone neredeyse toplam nüfusun yüzde 90’ına ulaşmış olmasına rağmen her yıl yüzde 5 ile yüzde 10 artış gösteriyor. GSM endüstrisi önümüzdeki birkaç yıl içerisinde dünya çapında 3 milyar yeni abone ve genişbant bağlantıları mobilite ile birleştirecek yeni servislerin ortaya çıkmasını bekliyor.