Ana sayfa Türk Telekom Dialer’lara 23.4 milyon dolar ödedik

Dialer’lara 23.4 milyon dolar ödedik

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay’ın İnternet’te dialer programlarının kullanımında Türk Telekom’un sorumluluğuna ilişkin verdiği soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 2003’de 23.4 milyon dolar para ödendiğini söyledi.
Binali Yıldırım verilen yazılı soru önergesine verdiği yanıtta Şili, Solomon Adaları, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kuzey Kore, Norfolk Adaları, Siera Leone, Papua Yeni Gine, Maldiv Adaları, Tuvalu, Cook Adaları, Diego Garcia, Seyşeller, Sao Thome ve Valis Futuna isimli ülkelerde kayıtlı bulunan şirketler aracılığıyla Internet’te dolaşan insanların istekleri dışında bilgisayarlarına pornografik içerikli web sitelere 900’lü hatlar aracılığı ile bağlanan kişilerin mağdur olduğunu, Türk Telekom’un bu hatlar dolayısıyla 2003 yılında 12.5 milyon dolar ödediğini belirtti. Türk Telekom’un payı da hesaba katılınca Türk halkına kesilen fatura 23.4 milyon doları buluyor.
Bakan Yıldırım bu konuda çalışma yapıldığını Türk Telekom’un bu servisleri devre dışı bırakacak anti-dialer programı almak için ihaleye çıktığını da belirtti.