Dijital Yerlileri eğitmeye İstanbul’a geliyor

Eğitim öğretim alanında uluslararası üne sahip konuşmacı, yazar, eğitim danışmanı, vizyoner ve fütürist Marc Prensky, FMV Ayazağa Işık Okulları’nın davetlisi olarak 23 Kasım tarihinde İstanbul’da bir konferans verecek.

15 farklı ülkeden 600 yabancı öğretmen ve eğitim uzmanını buluşturacak olan ve FMV Ayazağa Işık Okulları- Türk Kültür Vakfı işbirliğiyle düzenlenen ‘Spectrum of Education’ başlıklı üç günlük konferans dizisi kapsamında, Marc Prensky’nin FMV Ayazağa Işık Lisesi’nde vereceği konferans  ‘Dijital Yerlileri Eğitmek’ başlığını taşıyor.

Teknoloji ve eğitimi birleştirerek yaptığı çalışmalarla bugünün öğrencilerini eğitmek, öğretmek ve motive etmekle ilgili dünyanın önde gelen uzmanlarından bir olarak kabul edilen Marc Prensky, 2001 yılında yayınlanan “On the Horizon” makalesi ile dünya literatürüne Digital Natives : Dijital Yerliler ve Digital Immigrants : Dijital Göçmenler terimlerini kazandırdı.

1980 sonrasında doğanları ‘Dijital Yerliler’ olarak nitelendiren Marc Prensky, bu kuşağın bireylerinin dünyaya geldiklerinden itibaren bilgisayar, internet, cep telefonu gibi dijital teknolojileri tanıyarak büyüdüklerini vurgulayarak; öğrenme ve bilgiye ulaşma alışkanlıklarının önceki kuşaklardan farklı olduğuna dikkat çekiyor. Prensky, pek çok işi aynı anda yapma becerisine sahip olan dijital yerlileri eğitenlerin ise bu teknolojilerle daha sonradan tanışan dijital göçmenler olduğunu belirterek bu nedenle eğitim süreçlerinin yeniden keşfedilmesi gerektiğini düşünüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu