Ana sayfa Kemalettin BULAMACI Dikkat internette çocuk var!..

Dikkat internette çocuk var!..

165
0

4.10.2009 tarihli Taraf Gazetesi’nin Qtube köşesinde yayımlanmıştır+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Türkiye genç bir nüfusa sahip. Tüm rakamları detaylarıyla paylaşmaya gerek yok.

Nüfusumuz 71 milyon 500 bin yaklaşık.
Bu rakamın yüzde 26’sını 14 yaş ve altı çocuklarımız oluşturuyor.
İlköğretim ve Ortaöğretimde eğitim gören çocuklarımız sayısı ise 14 milyonun üzerinde.
Ülkemizdeki hane sayısı ise 15 milyonun biraz üzerinde.

Bu rakamlara bakıldığında neredeyse her evde bir ilk ve ortaöğretim öğrencisi bilemediniz 14 yaşın altında bir çocukl bulunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun, Türk Telekom’un veya başka araştırma sonuçlarının rakamlarına bakarsak her 3 evden birisinde de Internet erişimi bulunuyor. Yani çocuklarımızın üçte biri evlerinden internete bağlı. 5 milyon çocuk.

Buna okullardan internete erişenleri saymıyorum bile. Onları da sayarsak her okulda bir bilgisayar laboratuvarı olduğunu düşünürsek 14 milyon çocuk internete bağlı. Üniversite öğrencileri hariç.

Avrupa’daki ülkelerin çoğunun toplam nüfusundan fazla.

Buna rağme Türkiye’de çocukları internetin zararlı, yanlış, yalan taraflarından korumak için şimdiye kadar elle tutulur birşeyler yapmadık. Avrupa Birliği ise çocukları korumak için, internet ortamında çocukların güvenliğini sağlamak için milyonlarca dolar fon ayırdı.

Türkiye’de ise Internet Servis Sağlayıcıları, Yazılım şirketleri şimdiye kadar çok fazla amacına hizmet etmeyen “çocukları korumaya yönelik” çalışmalar yaptılar.

Birisi de Aile Koruma Şifresi.

Bilgisayarınıza indirdiğiniz bu yazılım ile çocukların bazı sitelere erişmesini engelliyorsunuz. Ama bunun için zaman harcamak, çocuklardan daha fazla teknoolji bilgisine sahip olmak lazım. Yürümedi. Fazla rağbet görmedi.

Nihayet Türk Telekom işi kökten çözecek bir model ortaya attı. “Nette Çocuk Var” isimli ürün ile evinizdeki internet bağlantısından dünyaca genel kabul görmüş, çocuklar için zararlı olabilecek içeriği filtreleyecek.

Türk Telekom’un internet erişimi sağladığı okullarda kullandığı güvenlik kalkanının aynısı. Çocuk okulda internette ne kadar özgürse evde de aynı derecede özgür olacak. Facebook, oyun siteleri kısaca çocuğun ilgisini çekecek herşey kısıtlı.

Bu hizmeti almak isterseniz siz de çocuğunuz ile aynı haklara sahip olacaksınız. Yani siz de Facebook’a erişmeyeceksiniz, internette oyun oynamayacaksınız.
Türk Telekom yetkilileri aylık 3 TL gibi bir bedelle bu hizmeti vereceklerini, ileriki dönemde sınırlamaların çeşitlilik göstereceği servisleri de kullanıcı talepleri üzerine geliştireceklerini söylüyorlar.
Çocuklarının internette ne yaptığını bilmeyen, bu konuda endişe duyan aileler için süper bir fikir.

Ancak iki çocuk babası olarak şunu söyleyebilirim ki Türkiye’de sorunumuz sadece bu güvenlik kalkanı değil.
Sorunumuz Türkçe içerik hizmetleri. Türkçe içerik o kadar az ki. Bir de bu içerik içinde çocukların anlayacağı dilden içerikleri soruşturacak olursak… Neredeyse yok.

Çocuğunuz herhangi bir konuda internette araştırma yapıyor. Ödevi bu. Yeni eğitim sisteminin getirdiği zorunluluk.
Karşısına çıkan içerikler master tezleri, doktora tezleri, akademik bildiriler, profesyonel meslek erbaplarının biribirlerine anlatmaya çalıştığı konular.

13-14 yaşındaki çocuğun kelime haznesi, bilgi dağırcığı internette bulduğu içeriği kavramasına, bilgileri süzmesine yetmiyor.

Tamam. Çocukları zararlı internet içeriğinden koruyalım ama bir taraftan da onların anlayacağı içeriği artıralım.

Çocuğu koskoca okyanusta daracık bir havuza hapsederseniz eninde sonunda bu havuzdan açık sulara yelken açacaktır. Ancak bu havuzu genişletir, tüm ihtiyaçlarını bu havuzda sunarsanız zararlı olduğunu bildiği açık sulara çıkıp da kendi ihtayaçlarını karşılamaya çalışmayacaktır.

14 milyon öğrenci, 20 milyona yakın 15 yaş altında çocuk bence bunu hak ediyor.

Dünyanın tek çocuk bayramına sahip Türkiye çocukları, Internet’te de çocuklara özel tek interneti hak ediyor.