Dışbank’ın IBM ve BBS ile Ortaklığı

Dışbank yenilenen yapı içerisinde IBM Blade donanım teknolojisini, Microsoft Windows Ağ Yük Paylaştırım teknolojisi ile birlikte kullandı. Uygulama güvenlik duvarı (MS ISA), uygulama sunucuları (MS IIS ve BEA Weblogic) ve veri tabanı yönetim sistemi(Microsoft SQL Server), oluşturulan IBM Blade Sistem platformu üzerinde çok katmanlı ve kümelenmiş olarak kullanılmıştır. Bu yapı ile Java ve .net uygulamalarının birlikte çalışabilirliği ve tek bir önyüzden güvenli olarak erişebilirliğinin gerçekleştirilmiştir. Sistem platformunun oluşturulmasında Altiris Deployment Server(ADS) kullanımı, gerek ortamların hazırlanması gerekse yedekleme işlerinin kolay ve hızlı gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. ADS kullanımı ile ortam hızla hazırlanmış, yanı sıra ihtiyaç duyulduğunda yeni bileşenlerin ortama hızla dahil edilmesini kolaylaştırmıştır.

Tüm bu olanaklar ile sürekli, hızlı büyüyebilir, yüksek performanslı, tek önyüzden erişilebilir ve herhangi bir sorun durumunda hizmetlerin en az etkileneceği bir sistem platformu hayata geçirilerek bankacılık hizmetine verilmiştir.

Dışbank Sunucu ve Veri Saklama ortamları Direktörü Uğur Erduğrul, yeniden yapılandırma projesi hakkındaki görüşlerini şu şekilde ifade etti “Günümüz dünyasında iş ihtiyaçlarına hızla cevap verebilmenin ve çevikliğin önemli olduğu düşüldüğünde bu yapı ölçeklenebilir, kolay büyüyebilir ve sürekliliği yüksek hizmet ortamı sağlamaktadır. Ortam bunu sağlarken maliyet avantajı beraberinde yeni teknolojilerin kullanımına olanak sağlamıştır.”

BBS Proje Yöneticisi Gökhan Yeltan konuyla ilgili yaptığı açıklamada; IBM Bladecenter ve xSeries sunucu ve yazılımlarının projenın hem uygulama ve verı tabanı katmanlarnda hem de Dısbank’ın varolan farklı markalı san dısk sıstemlerıne baglantıda kesintisiz çalışmayı sağlamaya yönelik olarak en uygun altyapıyı sunduğunu belirtti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.