Dizüstünde yeni konsept

Intel, San Fransisco’da gerçekleştirdiği Intel Geliştiriciler Forumu’nda (IDF), Intel’in sınırsız ve kesintisiz iletişim vizyonununu ileriye taşıyan dizüstü bilgisayar donanımlarının en yeni konseptini açıkladı. Yeni konsept, geleceğin Intel Centrino Mobil Teknolojisi platformunun tüketicilere kesintisiz eğlence ve çalışanlara da “dijital ofis” fırsatını nasıl sunduğunu gösteriyor. Intel’in mobil teknoloji geliştirme konusunda önde gelen isimlerinden Mike Trainor, yeni konsept hakkında şunları söyledi; “Yeni konseptle tasarlanan dizüstü bilgisayarlar, Intel’in silikon teknolojisi alanındaki liderliği doğrultusunda sistem düzeyinde yenilikçi çözümler sunuyor. Bu çözümler, dizüstü bilgisayar üreticilerinin kullanıcılarına her modelde gelişmiş özellikler taşıyan ürünler sunmasını sağlıyor. Intel’in sunduğu yenilikçi çözümler, bilgisayar endüstrisinin dizüstü bilgisayarları dijital hayat tarzının vazgeçilmez bir parçası haline getirmesini sağlıyor.”

Intel konsept dizüstü bilgisayar programı, dizüstü bilgisayarların önümüzdeki iki ila üç yıl içerisinde geleceği aşamayı gösteren somut örnekler ortaya koyuyor. Bu program, yeni kullanım modellerine ve PC endüstrisindeki büyüme fırsatlarına ışık tutarak endüstriye ilham kaynağı oluyor. Intel, geçtiğimiz yıl Intel’in “Florence” konsept sistemleri ile piyasaya sürdüğü özelliklerinin üzerine inşa edilen iki dizüstü bilgisayar ve bir masaüstü PC tasarımını bu yıl tanıtıyor.

Gittiğiniz her yerde eğlence

‘Hareket halinde’ kavramına sahip mobil PC platformu, hem ev içerisinde hem de ev dışında, eğlence, iletişim ve bilgi işlem ihtiyaçlarını karşılaması aynı zamanda da ev içerisinde ikinci bir dizüstü bilgisayar görevi görmesi amacı ile, ultra-mobil platforma önem veren, çok-kullanıcılı aileler için tasarlandı.

Düz yüzeyli bir monitör olarak iki katına çıkan dokunmatik bir ekrana, entegre GPS’ye, WWAN bağlantısına yönelik mobil telefon kullanmaya uygun bu tasarım, “eş zamanlı olarak kullan” ve “dışarıda/içeride” erişim yetkinliklerine sahip. ‘Eş zamanlı olarak kullan’ kavramı, PC’nin seçili dosyalar üzerinde, başka bir PC ile eşzamanlı olarak çalışabilmesini ve bu dosyalara erişimi mümkün kılarken, ‘dışarıda/içeride’ kavramı, PC veya yerel ağ üzerinde bulunan dosyalara uzaktan erişim sağlıyor.

Mobil Çalışanlar için Gerçek-Zamanlı İş Takibi
İşletme kullanıcıları, ofis içinde ve dışında daha çok çalıştıkça ve tüm dünyada meslektaşları ile daha çok etkileşim halinde oldukça, kullanıcılar nerede olurlarsa olsunlar, kolay ve güvenli şekilde bilgiye ulaşmak istiyor. Bu ihtiyaçları karşılayabilmek için, dijital ofis konsept dizüstü bilgisayar platformu, zararlı yazılım saldırılarına karşı koruma sağlayacak ve global ağ sistem yönetiminin artan maliyetleri ile mücadele edecek ileri koruma ve yönetilebilirlik yetkinlikleri içerecek.

Söz konusu konsept (önceki kod adı Vanderpool olan ) Intel Sanallaştırma Teknolojisini desteklemeye yönelik şekilde tasarlandı. Intel Sanallaştırma Teknolojisi, bir sistemin değişik programları ve hatta değişik işletim sistemlerini aynı cihaz üzerinde aynı zamanda hatasız ve güvenli bir şekilde çalıştırmasını sağlıyor, böylece bir bilgisayar birden fazla ‘sanal’ platform olarak işlevsellik kazanıyor. Doğru yazılım ile birleştiğinde, bulunabilirliği yüksek ve daha güvenli müşteri sanallaştırma kısımları için temel oluşturabiliyor. Konsept dizüstü bilgisayar ayrıca, bant-dışı yönetilebilirliği, görsel aktivite indikatörleri, parmak izi okuyucusu, özel bir mikrofon, entegre bir kamera, GPS teknoloji desteği, hatasız çalışan mobil telefon ve entegre 802.11a/b/g ve Bluetooth da içeriyor.

Intel Mobil Teknolojisi, Ofis’te kullanılan PC’lere kadar uzanıyor
Intel ayrıca, Intel Centrino mobil teknolojisine dayalı olarak tasarlanmış dijital ofis masa üstü konsept sistemi de sunuyor. Bu sistem, düzüstü bilgisayarın ince ve hafif olma özelliklerini masaüstü bilgisayarının güç ve performansı ile birleştiren kendine özgü bir tasarım arzulayan kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılıyor.

Arabayla giderken bile PC kullanabilirsiniz
IDF’de yaptığı konuşması sırasında, Intel başkan yardımıcısı ve Mobilite Grubu Genel Müdürü Sean Maloney, otomobil içerisinde eğlence, iletişim ve bilgi işlem özellikliklerini birleştiren konsept dizüstü bilgisayarının, bir Land Rover’a entegrasyonunun ilk sunumunu yaptı.

Konsept dizüstü bilgisayar, Land Rover’a, aracın içerisine yerleştirilen ve PC’nin aracın içine ve dışına kolayca taşınmasını sağlayan bir portatif masa ile entegre edildi ve böylece kullanıcılar hareket halindeyken, müzik ve film gibi medya içeriklerine erişebiliyor. Kablosuz olarak Bluetooth ses adaptörü ile araç içindeki hoparlörlerine bağlanan PC’de GPS modülü, sürücü geçici hafızası, ve harita yazılımı içeren yön bulma fonksiyonları bulunuyor. Land Rover konsept dizüstü bilgisayar ayrıca, Intel Centrino mobil teknolojisine dayanan, bilgi işlem ve iletişim özellikleri ile ikinci bir bilgisayar görevi de görebiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.