Doğru talep tahmini ciro kaybını önlüyor

Obase’in Perakende Günleri 2005 kapsamında düzenlediği “Perakende ve Kristal Küre” başlıklı oturumda Obase Genel Müdürü Bülent Dal, ekonomi duayeni Prof. Dr. Deniz Gökçe ve Oracle Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Perakende Sektörü Kıdemli Direktörü Graham Newland’ı ağırladı. Konuşmacılar oturuma katılan perakendecilere “Talep tahmini ve planlama”yı anlattı.Türkiye ve Avrasya’daki perakende devlerinin operasyonlarını müşterilerine özel olarak geliştirdiği yazılımlarla yöneten Obase, perakende sektörü ile ilgili verimlilik sağlayıcı konular hakkında sektörü bilgilendirme ve çözüm sağlama misyonunu sürdürüyor. Obase, her yıl olduğu gibi bu yıl da Perakende İş Çözümleri sponsoru olduğu Perakende Günleri’ne, perakendecilerin büyük ilgiyle karşıladıkları “Perakende ve Kristal Küre” başlıklı bir oturum ile perakende ve ekonomiye yön veren değerli konuşmacılarla katıldı. Ekonomi duayeni Prof. Dr. Deniz Gökçe ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde önde gelen perakendecilerle çalışmalarını yürüten ve perakendeciler için hızlı ve sürdürülebilir çözümler üreten Oracle EMEA Perakende Sektörü Kıdemli Direktörü Graham Newland ve Obase Genel Müdürü Bülent Dal, Obase’in 24 Kasım 2005 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi sarayı Haliç Salonu’nda 10.45 – 12.00 saatleri arasında düzenlediği oturumun konuşmacıları oldular.

Konuşmacılar, oturumda perakende yöneticilerinin günümüzdeki en büyük problemlerinden biri olan “Talep tahmini ve planlama” konusunu ele aldılar. Şirketlerin sahip olduğu Bilgi Sistemleri yardımı ile Kristal bir Küre’ye sahip olmadan talep tahmini, fiyat tespiti, promosyon kararlarının verilmesi, yok satmalarda düşüş sağlamak ile ilgili aksiyonların nasıl alınabileceğini ve tüketici talebine nelerin etki edebileceğini anlattılar.

Obase Genel Müdürü Bülent Dal konuyla ilgili şunları söyledi: “Perakende günlerinde katılımcıları, perakendede talep yönetimi ve talep yönetimi ile bağlantılı karlılık arttırıcı konular hakkında aydınlatmaya çalıştık. Talep ile ilişkili karlılık etkisi büyük konular iki grupta toplanıyor. Birinci grup Pazar reaksiyonu ile ilgili konular; ‘Fiyat, Promosyon ve Gelir Yönetimi’; ikinci grup ise Stok Yönetimi çerçevesinde öne çıkan “Yok Satma, Kamçı (Bullwhip) Etkisi, Fazla Stok” konularından oluşuyor. Bu konularda iyileşme sağlayan perakendeciler %10’un üzerinde karlılık artışı sağlıyor. Talep yönetimi ve optimizasyon konuları rekabette önde olan dünya perakendecilerinin Bilgi Sistemleri yatırımında en çok pay ayırdıkları kalemler arasında başı çekiyor.

Oracle EMEA Perakende Sektörü Kıdemli Direktörü Graham Newland, oturumda perakendede talep planlaması hakkında perakendeci görüşlerine yer verdiklerini söyledi ve sözlerine şunları ekledi: “Perakende de sürekli lider olabilmek için mağaza içinde tüketiciyi çeken farklılıklar yaratılması gerekiyor. Oturumda mağazalarda farklılık yaratan bu uygulamaları anlatıp, perakendecileri mükemmel yapan prensipleri aktardık. Tüketici deneyim yönetimi ve rafta ürün bulunma sürekliliği iki önemli nokta olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktalara ayrıntılarıyla değindik, talep planlama sisteminin ana noktalarını, talep planlama prensip ve süreçlerini katılımcılara aktardık.”

Obase’in “Perakende ve Kristal Küre” toplantısına katılan konuklar konuyu ekonomi duayeni Deniz Gökçe’nin değerlendirmeleri ile beraber işleme fırsatını da buldular.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.