Ana sayfa BT Gündem Doğru teknoloji bilgilendirmesine bakan desteği

Doğru teknoloji bilgilendirmesine bakan desteği

110
0

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Teknoloji Bilgilendirme Platformu’nun büyük bir sosyal sorumluluk projesine imza attığını belirterek Bakanlık olarak her zaman bu tür çalışmaları desteklediklerini belirtti. Çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gelen Teknoloji Bilgilendirme Platformu (TBP) üyeleri, BTK Piyasa Gözetim Laboratuarı ve Ulaştırma Bakanlığı’nı ziyaret etti. Platformun kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği faaliyetlerle ilgili bilgiler aktaran TBP üyeleri Bakan Yıldırım’dan da destek sözü aldı.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bilim adamlarının bu tarz sosyal sorumluluk projelerinde yer almasından memnuniyet duyduklarını ve bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. Teknolojinin sürekli geliştiğini belirten Yıldırım “Gelişmelerle birlikte kaygılar da artıyor. TBP ülkenin ihtiyaçlarına göre bir görev üstlenmiş bulunmaktadır. Doğru bilginin topluma aktarılması doğru kullanım ve yararları konusunda bilinçlendirme çalışmaları bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu projeyi Türkiye’nin önde gelen bilim adamlarının yürütmesi ise sevindirici bir gelişmedir” dedi.
Bakan Yıldırım ve Platform üyesi akademisyenler, teknolojinin doğru kullanıldığı taktirde vatandaşın yararına olacağını, tüm tarafların politikalarını buna göre düzenlemesi gerektiği vurgusunu yaptı.
Avrupa’nın en kapsamlı laboratuarı
TBP üyesi akademisyenler Ankara ziyaretleri kapsamında Avrupa’nın en kapsamlı laboratuarları arasında yer alan BTK Piyasa Gözetim Laboratuarı’nı da gezdi. Cep telefonlarının SAR değerlerinden, elektromanyetik ölçümlere kadar çok sayıda çalışmanın yapıldığı laboratuarı inceleyen bilim adamları, Türkiye’nin bu kadar kapsamlı bir laboratuara sahip olmasının büyük bir şans olduğunu dile getirdi. BTK Standardizasyon Dairesi Başkanı Ejder Oruç ise, TBP üyelerinin yapacakları bilimsel çalışmalarda, Piyasa Gözetim Laboratuarı imkanlarından da faydalanabileceklerini söyledi.