Dolandırıcı spam’leri yüzde 7’ye çıktı

Symantec, dolandırıcıların gönderdiği spam’lerin dünya genelinde son bir ay içinde yüzde 2 artarak yüzde 7’ye ulaştığını açıkladı. Spam’lerin kaynağı olarak bilinen Kuzey Amerika’dan dünyaya yayılan spam’lerin oranı ise Ekim ayında azalırken, Avrupa’da arttı. Symantec tarafından her ay yayınlanan Spam Raporu’na göre, dolandırıcıların gönderdiği spam’lerin oranı Ekim ayında yüzde 7’ye ulaştı. Ekim ayında, Eylül’de olduğu gibi her 3 e-postanın 2’si yine spam’di.

Ekim 2004’te gönderilen her dört spam postadan birini ürün tanıtımları tanıtımları oluştururken, ikinci sırayı yüzde 16 ile finans ve seks içerikli duyurular paylaştı. Sağlık ve İnternet mesajları yüzde 9’luk oranla spam sıralamasında üçüncü sırayı alırken, tuzak amaçlı oyunlar ise yüzde 8 ile dördüncü oldu.

Dolandırıcıların yolladığı spam’lerin oranı ise bir önceki aya kıyasla yüzde 2’lik artışla yüzde 7’ye yükseldi.

Kuzey Amerika spam mesaj kaynaklarında her zaman olduğu gibi birinci sırada yer aldı. Ancak Kuzey Amerika’dan gönderilen spam’lerin oranı Ekim ayında yüzde 63.2’den yüzde 61.3’e geriledi. Buna karşın Avrupa kıtasından tüm dünyaya yayılan spam’lerin oranı bir önceki aya kıyasla yüzde 1,5 artarak yüzde 11.8’e yükseldi. Spam sıralamasında ikinciliği yüzde 23 ile Asya, dördüncülüğü yüzde 2.3’lük oranla Güney Amerika, beşinciliği ise yüzde 1.4 ile Avustralya aldı. Spam’lerin en az gönderildiği kıta ise yüzde 0.1 ile yine Afrika oldu. Ekim ayında dünya genelinde her 1.000 spam’den sadece 1’i Afrika kıtasından gönderildi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.