Dünya Bilgi Toplumu’nu Tunus’ta tartışıyor

Gelişmekte olan ülkelerin internet erişimini hızlandırma konusunda, BM tarafından düzenlenen bilgi ve iletişim zirvesi, Tunus’un başkenti Tunus’ta başladı. Açılışı, Tunus Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali tarafından yapılan zirveye, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile çoğu Arap ya da Afrikalı çok sayıda devlet ve hükümet başkanı da katılıyor. Türkiye Hükümeti de başta Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olmak üzere çok sayıda bürokrakt ve Sivil Toplum Örgütü Başkanı ile Zirve’de yer alıyor. Zirveye paralel olarak, 15-19 Kasım 2005 tarihlerinde “ICT for all Tunis 2005” başlığı altında çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. Özel sektör firmalarının katılabileceği bir Fuarın yanında, atölye çalışmaları ve konferansların da yer aldığı etkinlikte geniş bir katılım bulunuyor.

Paralel Etkinlikler kapsamında Türkiye adına DPT Müsteşarlığı, Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 16 Kasım 2005 tarihinde üç adet etkinlik gerçekleştiriliyor. Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı Projesi’ni katılımcılarla paylaşırken Milli Eğitim Bakanlığı da yaptığı eğitim çalışmalarını katılımcılarla paylaşıyor.

Zirvede, internet üzerindeki Amerikan hakimiyetinin ortadan
kaldırılarak, internetin yönetim, gözetim ve denetim görevinin BM’ye
verilmesinin tartışılacak olması da ABD’den tepki çekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.