Ana sayfa BT Gündem Dünya devleri Microsoft Dynamics’i seçiyor

Dünya devleri Microsoft Dynamics’i seçiyor

91
0

Bireysel bankacılığın önde gelen kurumlarından Barclays Bank PLC, yerel yönetim hizmetlerindeki hizmet kalitesiyle tanınan Londra Belediyesi, dünyaca ünlü otel ve restoran zincirlerinden Hard Rock International ve İzlanda’nın mobil operatörlerinden Vodafone Iceland, Microsoft Dynamics CRM kullanıcıları arasında yerini alırken, Türkiye’de her geçen gün daha fazla sayıda kurum müşteri memnuniyetini ve karlılığını artırmak amacıyla bu yenilikçi uygulamayı kullanıyor. Dünyada 20.000’den fazla kurumda hizmet veren Microsoft Dynamics CRM’in kullanıcı sayısı 1 milyonu aştı. Türkiye’de ise ise IKEA, Kale Seramik, LC Waikiki ve Vakıfbank gibi farklı sektörlerden yaklaşık 500 yerli firmada 15.000 kullanıcı tarafından müşteriye yönelik katma değer yaratmak amacıyla kullanılıyor. Microsoft Dynamics İş Çözümleri Grup Direktörü Ongun Aydın, müşteri ilişkileri yönetimi alanında ciddi bir fark yaratan Microsoft Dynamics CRM hakkında şunları söyledi:
“Kurumların en değerli varlıklarından biri olan mevcut ve potansiyel müşteri ile kurum arasındaki ilişkiler, özellikle zorlu ekonomik koşullarda rekabetin ağır baskısı altında yeniden şekilleniyor. Yeni müşteri elde etmek giderek zorlaşırken mevcut müşteriye sahip çıkabilmek talep eğiliminin sınırlı olduğu bir dünyada kurumlar açısından yaşamsal bir önem taşıyor. Microsoft Dynamics CRM’in sağladığı esneklik, şirketlerde müşteri bilgilerinin derinlemesine analizini sağlayarak uygun zaman ve maliyet koşullarında müşteriye yönelik katma değeri yüksek promosyon, kampanya vb. etkinliklerin düzenlenmesine imkan veriyor. Microsoft Dynamics CRM’in çalışanlar tarafından kolay kullanılabilmesi nedeniyle kurum genelindeki verimlilik artarken, müşteri başına karlılıkta da ciddi iyileşmeler görülebiliyor. Microsoft Dynamics CRM’in bu özelliği kurumlar tarafından da doğru algılandığı için bu segment Türkiye’de son iki yıldır hızlı bir büyüme gösteriyor.”
2007’de % 50 oranında büyüyen Microsoft Dynamics CRM, geçen yıl da neredeyse satışlarını ikiye katlayarak % 95’lik büyüme gerçekleştirdi.

Microsoft Dynamics CRM ile yol alanlar
Barclays Bank PLC’nin Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) şubesi, yakın zamanda Microsoft Dynamics CRM müşterileri arasına katıldı. Barclays BAE, Microsoft Dynamics CRM ile müşteri memnuniyetinde % 15’lik bir artış sağlarken, müşteri başına hizmet maliyetlerinde de % 22 gibi önemli bir oranda azalma kaydetti.
Londra yerel yönetimi ise Microsoft Dynamics CRM ile vatandaşlarına yönelik bir dizi hizmet geliştirdi. Uygulamanın gücünden ve esnekliğinden yararlanan Londra yerel yönetimi, Microsoft Dynamics CRM’in uygulama geliştirme avantajlarını kullanarak vatandaşları, iş dünyası ve turistlere yönelik etkinlik planlama ve oylama yönetimi gibi çeşitli servisler geliştiriyor.
Dünyaca ünlü otel ve restoran zincirlerinden Hard Rock International, Microsoft Dynamics CRM’i yeni lokasyonlarda müşteri potansiyelini keşfetmek amacıyla kullanıyor. Günler süren müşteri potansiyeli araştırma sürecini Microsoft Dynamics CRM ile birkaç saat düzeyine indiren Hard Rock International insan kaynaklarında ihtiyaç dışı fazla yaratmadan şimdi dünyanın çeşitli bölgelerinde yeni casino’lar ve oteller açabiliyor.
Vodafone Iceland satış ve hizmet ekipleri de Microsoft Dynamics CRM ile çalışmanın rahatlığına kavuştu. İzlanda’nın bu büyük telekom operatörü uygulamayı hayata geçirdikten sonra satışlarını % 20 artırırken müşterilerin ilk aramalarında, şikayetleri doğru yanıtlama ve araştırma oranını % 95 gibi yüksek bir düzeye çekti.

Türkiye’nin gözde markaları onu tercih etti
Microsoft Dynamics CRM, küresel rekabete açılan birçok Türk şirketinin öncelikli tercihi olarak ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Müşteriye ulaşma konusunda İnternet’i ve mobil iletişimi esnek ve entegre bir şekilde kullanabilen Microsoft Dynamics CRM, bugün IKEA’dan Kale Seramik’e, Colin’s Jeans’den Vakıfbank’a kadar çok farklı sektörlerde kurumların müşteri deneyimini zenginleştiriyor.
Türkiye’de ev mobilyası kavramına yeni bir bakış açısı getiren IKEA mağazaları sadakat program kapsamı içinde çıkarttığı “Aile Kartı” uygulamasını bugün Microsoft Dynamics CRM ile takip ediyor. IKEA Aile Kartı, Türkiye genelinde tüm IKEA müşterilerinin her mağazada tanınması, kendilerine özel kampanyalar tasarlanması ve alışveriş alışkanlıklarının saklanıp analiz edilebilmesi için Microsoft Dynamics CRM’in yenilikçi teknolojilerinden yararlanıyor.
Her geçen gün yeni bir ürünle rekabet ortamını kızıştıran finans sektörü de Microsoft Dynamics CRM ile çalışmayı tercih ediyor. Örneğin, çağrı merkezi çalışanlarının bilgiye daha hızlı ulaşmasını ve müşteri isteklerinin daha kısa sürede sonuçlandırılmasını hedefleyen Vakıfbank müşteri hizmetleri süreçlerini ve şikayet yönetimini Microsoft Dynamics CRM’e taşımak için gerekli hazırlıkları yapıyor.
Mağazacılık sektöründe ise Microsoft Dynamics CRM’in kurumlara sağladığı birçok avantaj bulunuyor. Müşteri memnuniyetine çok önem veren Tema Mağazacılık (LC Waikiki) müşteri hizmetlerini güvenilir CRM platform ile yönetme kararı aldı. LC Waikiki, bu uygulamayı iç müşteri memnuniyetini artırma amacıyla da kullanmayı planlıyor. Yurt genelinde yaygın mağazalarda çalışanların bilgi işlemden istekleri artık Microsoft Dynamics üzerinde bilgi işlem merkezine ulaşacak.
Türkiye’nin geleneksel damak lezzetlerinden biri olan Bursa ve İnegöl yöresinin tanınmış markası Köfteci Yusuf, işletmekte olduğu beş mağazasını tek bir çağrı merkezi altında
birleştirme kararı aldı. Köfteci Yusuf, Dynamics CRM ile artık siparişlerini tek bir çağrı numarasından kabul ediyor. Bu lezzet markası müşteri tanıma, en yakın mağazadan, en kısa zamanda siparişi karşılama ve müşteriye özel kampanyalar düzenleme gibi kendisine karlılık sağlayan birçok süreci şimdi daha hızlı ve etkin olarak yönetebiliyor. Microsoft Dynamics CRM’in sadece büyük ölçekli firmalar için değil, küçük ve orta ölçekli işletmeler için de uygun bir çözüm olduğunu bizzat uygulayarak deneyimlemiş oluyor.
Kale Seramik çalışanları da bugün cep telefonlarından müşteri ve satış bilgilerine anında ve kolayca erişebiliyorlar. Microsoft Dynamics CRM’in sunduğu olanaklar ile şirketin satış ve pazarlama grubu faaliyetlerini 700’e yakın satış elemanıyla kol kola ve etkin bir şekilde yönetiyor. Bu projenin sonucunda Kale Seramik cirosunu %15 artırırken, toplam satış süreci de ortalama olarak %30 oranında kısalmış oldu. Kale Seramik bayilerinde çalışan satış temsilcilerinde Kale Seramik   aidiyet duygusunu yaratmak, onları tanıyıp daha başarılı olmaları için gerekli desteği vermek, elemanlarını yakından tanıyıp daha ileri gitmeleri için eğitim desteği vermek üzere kurdukları Kaleworks portalını CRM veritabanı ile destekliyor. Aynı şekilde tüm Türkiye’deki ustalara erişmek, onları eğitip sertifikalandırmak, kendilerine gelen usta öneri istekleri için ustaları müşterilerinden gelen memnuniyet geri bildirimlerine göre derecelendirmek için gene CRM platformunu kullanıyorlar.