Ana sayfa BT Gündem Dünya kupası iddialı iletişim altyapısı ile start alıyor

Dünya kupası iddialı iletişim altyapısı ile start alıyor

93
0

Avaya, dünyanın en büyük spor organizasyonunda, FIFA çalışanlarının, gönüllülerin ve gazetecilerin verimliliklerinde önem kazanacak olan mobiliteyi, kurduğu bütünleşik iletişim ağıyla sağlayacak.
31 gün boyunca yapılacak 64 maç ile dünyanın en büyük spor organizasyonu olan FIFA Dünya Kupası’nda, Avaya iletişim ağı sayesinde taraftarlar güncel bilgilere ve fotoğraflara ulaşabilecekler.

2006 FIFA Dünya Kupası süresince görev alacak olan basının seyircilere en kısa sürede güncel bilgileri ulaştırabilmeleri stadyumlarda bulunan kablosuz yerel alan iletişim ağları (WLAN) ile gerçekleştirilecek. Maç esnasındaki pozisyonları yakalayan fotoğrafçılar ve maç istatistiklerini hazırlayan analizciler bulundukları yerden, kablosuz laptopları ile, Avaya Wireless Access Point’ler üzerinden bu bilgileri ağa gönderebilecek, tamamiyle mobil olarak çalışabilecekler.

Avaya ve FIFA çalışanlarının sürekli iletişim halinde olmaları 2006 FIFA Dünya Kupası’nın 31 gün boyunca sorunsuz olarak devam edebilmesi için önem taşımaktadır. Bu nedenle Avaya, çalışanların nerede olurlarsa olsunlar tek bir numaradan erişilebilecekleri Avaya Extension-to-Cellular uygulamasını uygulayarak çalışanları aramak ve bulmak için geçen zamanı azalttı. Bu uygulamayla ofise gelen çağrılar konferans ve transfer gibi yeteneklerle beraber herhangi bir mobil cihaza otomatik olarak yönlendirilebiliyor. Ayrıca yanıtlanmayan çağrı ofis mesaj kutusuna geri döndüğü için çalışanlar tek bir mesaj kutusu kullanıyor.

2006 FIFA Dünya Kupas’nda, FIFA personeli tek bir arayüz ile sesli mesajlarına, e-mail’ lerine ve rehberlerine erişebilecek, bunları Avaya Modular Messaging ile herhangi bir telefondan veya laptoptan kontrol ederek yönetebilecekler

FIFA BT Başkanı Mike Kelly “Milyarlarca taraftar bu maçları seyredeceği ve basın mensupları bu resimleri ve bilgileri iletişim ağlarımızdan ulaştıracaklari için performansımızı tehlikeye atamayız. Çalışanlarımızın ihtiyacımız olduğu her an her yerden ulaşılabilir olmalarını istiyoruz” dedi.

Avaya, FIFA 2006 Dünya Kupası’nda standart tabanlı Avaya teknolojisi ile çalışan üçüncü parti sistemleri ve uygulamaları tanıtmak amacı ile başlattığı DeveloperConnection programında yeralan Aimetis Corp., Citrix Systems, Extreme Networks, Firetide, Juniper Networks, MTS, Multitech Systems ve Polycom ile çalıştı. FIFA 2006 Dünya Kupası’nın iletişim çözümlerine daha fazla yetenek katabilmek için çalışılan sistemler;

Aimetis Corp. ve Juniper Networks Dünya Kupası için gelişmiş güvenlik çözümleri sağlıyorlar. Aimetis Corp. 2006 FIFA Dünya Kupası süresince stratejik yerlerde bulunan 80 güvenlik kamerası için akıllı video yazılımı, Juniper Networks ise iletişim ağını ve önemli uygulamaları saldırılardan korumak için firewall’lar sağlamaktadır.

Citrix Systems,FIFA iletişim ağı üzerindeki her sabit ve IP telefona akıllı telefon uygulamaları sağlayacak, en güncel skorları ve diğer web tabanlı verileri IP ekranlı telefonlara getirecektir.

Polycom, bütünleşik iletişim ağı kullanıcıları için Berlin,Münih ve Frankfurt’taki FIFA ofislerini bağlayan grup video cihazlarının özelliklerini genişletmektedir.

MTS, klasik ve IP telefonlardan IP gateway cihazlarına ve mobil telefonlara kadar kullanılan bütün iletişim kaynaklarından geçen ses ve veri trafiği bilgilerini toplayan, analiz eden ve takip eden bir çağrı raporlama yazılımı sağlamaktadır.

Extreme Networks,ses ve veri trafiğini taşıyacak olan ve Avaya IP telefon için geliştirilmiş olan backbone switchler’i sağlamaktadır. Ayrıca, iletişim ağı idaresini kolaylaştırmak için kendi iletişim ağı yönetimi ve QoS araçlarını Avaya’ya entegre etmiştir.

Firetide, kablosuz HotPoint Mesh Networks ile kablolamanın imkansız olduğu yerlerde bütünleşik iletişim ağına erişimi sağlamaktadır.

MultiVOIP™ gateway sağlayan MultiTech Systems, bu çözümü ile FIFA’nın gelen faksları iletişim ağı üzerinde yönlendirmesini sağlayarak ofislerarası uzak mesafe ücreti ödeme maliyetini ortadan kaldırıyor. Böylece Internet bağlantısı olan heryerden analog hat olmaksızın faks alınıp gönderilebilecek.

2001 yılından beri FIFA Dünya Kupası’nın güvenilir bir ortağı olan Avaya, yaklaşık olarak 30 milyar seyirciye dünyanın en büyük spor organizasyonunun heyecanını yaşatmak için FIFA’ya yardımcı olmaktadır. 2006 FIFA Dünya Kupası’nın resmi bütünleşik iletişim sağlayıcısı olan Avaya, 2002 FIFA Dünya Kupası, 2003 Kadınlar Dünya Kupası ve FIFA Konfederasyon Kupası 2005 için de bütünleşik iletişim ağları kurdu.