Ana sayfa BT Gündem Dünya oynuyor, Wii kazanıyor

Dünya oynuyor, Wii kazanıyor

113
0

Dünyanın en popüler oyun konsollarının üreticisi Nintendo’nun 3 aylık operasyonel karı, Nintendo DS ve Wii’ye dünyadan gelen yoğun taleple birlikte 3 kat artışla 755 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu başarıyı takiben Nintendo, önümüzdeki 1 yıllık kar beklentisini de %37 artırarak 3.09 milyar dolara yükseltti.

Şirketten yapılan açıklamada, bu oranın yıllık pazar beklentilerinin çok üzerinde gerçekleştiği bildirildi. Şirketin operasyonel karı, geçen yılın aynı dönemine oranla 240.2 milyon dolar artarak Nisan-Haziran döneminde net 755,8 milyon dolara yükseldi.

Nintendo sözkonusu büyüme hızıyla, Honda Motor ve Toyota Motor Corp. Gibi şirketlerle birlikte Japonya’nın en değerli 10 firmasından biri haline geldi. Mario, Zelda ve Donkey Kong gibi oyun karakterlerinin yaratıcısı olan Nintendo, 2007 yılı sonu itibarıyla Wii satışlarının ilk tahminlerin %18 üzerinde 16.5 milyon birime, DS satışlarının ise yine tahminlerin %18 üzerinde 26 milyon birime ulaşacağını öngörüyor.

Nintendo’nun yeni stratejisi, yeni ve oynanması daha kolay oyunlarla 7’den 70’e herkesin oyunseverler arasına katılmasını sağlamak. Nintendo DS, kullanıcılara elle kontrol edilen klavye yerine özel bir konsol ve işaretleme aleti yardımıyla oyun zevki yaşatıyor. Wii ise beyzbol sopası ya da kılıç olabilen alışılmadık bir dokunmatik aletle oyun keyfini artırıyor.