Dünya Telekomünikasyon günü, büyük veri temasıyla kutlandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın desteğiyle, Haberleşme Genel Müdürlüğünce düzenlenen Dünya Türk Keneşi & Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü etkinliğine BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç ve kamu bilişim yöneticileri, uzmanları ile sektör temsilcileri katıldı.Etkinlikte konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan; günümüzde büyük verinin gizliliği ve güvenliği konusunun giderek daha önemli hâle geldiğini belirterek “Bu kapsamda siber güvenlik; ağların, bilgisayarların, programların ve verilerin saldırıya maruz kalması, zarara uğratılması ve yetkisiz erişimden korunması için olan teknolojilerin, süreçlerin ve uygulamaların merkezinde yer almaktadır.” dedi.
Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından bu yılki Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü’nün temasının “Büyük Etki İçin Büyük Veri” (Big Data for Big Impact) olarak belirlendiğini hatırlatan Sayan, “Böylece büyük veriye odaklanarak yapılandırılmamış büyük verinin işlenmesi, bilgi hâline getirilmesi ve karar süreçlerinde etkin olarak kullanılarak BM’nin 2030 yılı için belirlediği sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılmasının hızlandırılması amaçlanmaktadır. Günümüzde hepimizin yoğun olarak kullandığı sosyal medya paylaşımları, İnternet günlükleri, fotoğrafları ve video dosyaları gibi değişik kaynaklardan toparlanan tüm verilerin, anlamlı ve işlenebilir biçime dönüştürülmüş hâli büyük veri olarak adlandırılmaktadır. Sayısal ve mobil haberleşmenin dünyayı birbiriyle daha bağlantılı hâle getirmesi bu tür büyük ölçekli veri kümelerini artırmıştır.” dedi.
Büyük verinin önemi artıyor
Tüm ülkelerin öne geçebilmek için büyük veri stratejisi geliştirdiğini, zira bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı ve buna bağlı olarak büyük verinin öneminin gün geçtikçe artmakta olduğunu ifade eden Sayan bu kapsamda küresel ve ulusal ölçekli şu verileri paylaştı:
•2016 yılı verilerine göre Dünyadaki bütün verinin %90’ı son iki yılda oluşturulmuştur.
•2017 yılı Ocak ayı itibarı ile Dünya nüfusunun %66’sına denk gelen 4,9 milyar mobil telefon kullanıcısı ve %50’sine denk gelen 3,8 milyar İnternet kullanıcısı bulunmaktadır. Bunların yaklaşık 2,8 milyarı aktif sosyal medya kullanıcısıdır.
•Firmalar ürettikleri tüm verilerin yaklaşık %80’ini elektronik ortamda saklamaktadırlar.
•2020 yılında verilerin üçte birinin bulutta saklanacağı öngörülmektedir.
•Google’da 2015 yılında 2,7 milyar İnternet kullanıcısı yaklaşık olarak 2,8 trilyon, 2016’da ise 3,8 milyar İnternet kullanıcısı yaklaşık olarak 3,3 trilyon arama yapmıştır.
•Günün her dakikasında 570’in üzerinde yeni web sitesi kurulmaktadır.
•Her ay YouTube’u 1 milyar özgün kullanıcı ziyaret etmekte ve 6 milyar saatin üzerinde video izlemektedirler.
•Aylık yaklaşık 315 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Twitter’da günde 500 milyon tweet atılmaktadır.
•Facebook’un aylık kullanıcı sayısı 1,94 milyara ulaşmıştır.
•Fotoğraf paylaşım sitesi olan Instagram’ın kullanıcı sayısı iki yıl içerisinde yaklaşık iki kat artarak 600 milyonu geçmiştir.
•LinkedIn, 200’ün üzerinde ülkeden 450 milyonun üzerinde üyeye ulaşmış bulunmaktadır.
•Dünya nüfusunun beşte birinden fazlası son 30 gün içinde İnternet üzerinden alışveriş yapmıştır.
Türkiye çağa ayak uyduruyor
2017 yılının İnternet kullanımında önemli bir kilometre taşı oluşturacağını gösteren bulguların, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımının hızlı artışını bir kez daha gözler önüne serdiğini anlatan Sayan ülkemiz verilerini de paylaştı:
“•Sektördeki işletmecilerin net satışları toplamı bir önceki yıla göre yaklaşık %15 artarak 45,4 milyar TL’ye ulaşmıştır.
•Özel sektörümüz tarafından 2016 yılında yapılan toplam yatırım tutarı 7,4 milyar TL olmuştur.
•2016 yılında Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektörü toplam ihracatı %32 oranında artarak 3,086 milyar TL olmuştur.
•2016 yılında Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektöründe toplam 120 bin kişi istihdam edilmiştir.
•Mobil abone sayısı 75 milyonu geçmiştir. Bu abonelerin 51,7 milyonu 1 Nisan 2016’da başlayan 4.5G hizmetine geçiş yapmıştır. Aktif olarak bu hizmeti kullananların sayısı 19,2 milyonu geçmiştir.
•Yakın gelecekte büyük bir sayıya ulaşacağı düşünülen makineler arası iletişim (M2M) abone sayısı 2016’da %25 artarak 4 milyonu aşmıştır.
•Genişbant İnternet hızla yaygınlaşmaktadır. Bir önceki yıla göre %28,1’lik artışla 62,2 milyon aboneye ulaşılmıştır. Bu rakamın 51,7 milyonu mobil abonelerdir. Fiber altyapı üzerinden İnternet alan abone sayısı da bir önceki yıla göre %15 artarak 2 milyona yaklaşmıştır.
•2016 yılı sonu itibariyle xDSL abone sayısı 7,8 milyona yaklaşmış, fiber abone sayısı ise 1,9 milyonu aşmıştır.
•4.5G ile ulaşılan daha hızlı mobil İnternet hizmeti, kullanımı da artırmıştır. 2015’e göre aylık ortalama mobil kullanım %52 artışla 2 GB’ı ve sabit İnternette ortalama aylık kullanım %15,5 artışla 66,5 GB’ı bulmuştur.
•Fiber altyapısı açısından ise, 2015 yılı sonunda 268.119 km olan fiber uzunluğu, 2016 yılı sonunda %9’a yakın bir artışla 290.974 km’ye ulaşmıştır.”

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.