Ana sayfa BT Gündem Dünyaca ünlü siber hukuk profesörü İstanbul’a geliyor

Dünyaca ünlü siber hukuk profesörü İstanbul’a geliyor

105
0

Türkiye’de kart teknolojileri alanında bir ilk olma özelliğini taşıyan Cardist Kart Teknolojileri Fuarı ile eşzamanlı olarak düzenlenecek olan Cardist Zirvesi ’07, 3 – 4 Mayıs tarihlerinde dünyaca ünlü isimlere ev sahipliği yapacak. Internet hukuku alanında uluslararası alanda üne sahip Oxford Üniversitesi ve Harvard Hukuk Fakültesi Internet Araştırmaları Profesörü Jonathan Zittrain, 4 Mayıs Cuma sabahı Cardist Zirvesi’nde “Teknoloji Aşkına (Teknoloji ve Kartlar)” konulu bir sunum yapacak.Yale Üniversitesi’nde Bilişsel Bilimler ve Yapay Zeka alanında eğitim gören Zittrain, daha sonra Harvard Hukuk Fakültesi’ne devam etti. Zittrain ardından Harvard Üniversitesi John F. Kennedy Yüksek Okulu’ndan kamu yönetimi alanında master derecesi aldı.

Zittrain, 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nda, 1992 – 1994 yılları arasında da Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nda “Zeka” üzerine çalışan bir Araştırma Komitesi’nde görev yaptı. Harvard Hukuk Fakültesi Berkman Internet ve Toplum Merkezi’nin kurucularından olan Jonathan Zittrain, 1997 – 2000 yılları arasında bu merkezin ilk yönetici direktörü olarak görev aldı. Halen Oxford Internet Enstitüsü’nün müdürlüğünü üstlenen Zittrain, Internet Yönetişimi ve Regülasyonu Bölümü’nün de başkanlığını yapıyor. Zittrain aynı zamanda Harvard Hukuk Fakültesi’nin Internet ve teknolojinin hayatımıza girmesiyle ortaya çıkan yeni düzenlemeler ve Internet suçları ile ilgili bölümünde (Entrepreneurial Legal Studies) ve Keble Koleji’nde konuk profesör olarak ders veriyor.

Jonathan Zittrain’in ilgi alanları arasında dijital mülkiyet ve içeriğin kontrolü, kriptoloji, elektronik gizlilik, Internet mimarisi içinde aracıların rolleri ve eğitimde teknolojinin faydalı ve sade şekilde kurulumu gibi konular yer alıyor. Son araştırması milli hükümetler tarafından Internet’in filtrelenmesi, aracıların Internet mimarisinde kontrol noktası olarak rolü ve e-ticarette vergi üzerine çalışmalar içeriyor.

Cardist Zirvesi’nin detaylı programı ve katılım hakkında www.cardist.com.tr adresinden bilgi alınabilir. BKM, VISA ve MasterCard ana sponsorluğunda düzenlenen Cardist Kart Teknolojileri Fuarı ve Zirvesi’nin konferans oturum sponsorluklarını IBM, NXP Semiconductors, Sagem Monetel ve Sagem Orga üstleniyor.