Ana sayfa BT Gündem Dünyanın en inovatif şirketleri… 2014 listesi

Dünyanın en inovatif şirketleri… 2014 listesi

295
0

Boston Consulting Group, 2014 yılının en inovatif şirketleri listesini yayımladı. Listenin başında Dünya Ar-Ge harcamaları listesinde ilk sıralarda yer alamayan Apple var. McDonald’s ve WalMart ise dikkat çekenler… Dünyanın saygın araştırma şirketlerinden Boston Consulting Group, her yıl yayımladığı dünyaın en inovatif şirketleri listesinin 2014 versiyonunu açıkladı.  Dünyanın en inovatif şirketlerinde ilk 5, ilk 10’un 7’si ve ilk 50’nin 21’ini teknoloji ve teleomünikasyon şirketleri oluşturdu. Listede, 2010 yılından bu yana teknoloji şirketleri ağırlığını ilk kez bu kadar ön plana çıkarabilmeyi başardı.

Listeye göre dünyanın en inovatif şirketi Apple.  Price Waterhouse Coopers danışmanlık şirketinin her yıl yayımladığı AR-GE’ye en fazla para ayıran şirketler sıralamasında sürekli liste başı olan Volkswagen “Inovatif şirketler” listesinde ancak 21’inci sırada kendisine yer bulabilirken, AR-GE harcamalarında önemli bir yere sahip olmayan Apple ile Inovatif şirketler sıralamasında liste başı.

Listede bizim dikkatimizi çeken şirketler arasında McDonald’s, ValMart ve BASF yer alırken, her yıl AR-GE harcamalarıyla dikkat çeken ve ilk 20 arasına 7 şirket sokmayı başaran İlaç sektöründen ise inovatif şirketler listesinin ilk 50’sinde sadece iki şirket yer alıyor.

İşte Dünyanın En İnovatif Şirketleri…

Screen Shot 2014-10-29 at 14.23.07

Listede Tesla Motors yaptığı sıçrama ile dikat çekerken Cisco, Siemens ve Philips de ona eşlik ediyor. Çinli telefon üreticisi Xiaomi listeye ilk kez girerken Hitachi ve salesforce.com da listeye ilk kez girenler arasinda…

Bir karşılaştırma olması açısından.. PWC listesinde AR-GE’ye en cok para harcayan şirketler listesi de yıllar itabarıyla şöyle…

Screen Shot 2014-10-29 at 16.26.40

 

Boston Consulting Group Raporu için TIKLAYIN