Ana sayfa BT Gündem Dünyanın yarısı cep telefonu kullanıyor

Dünyanın yarısı cep telefonu kullanıyor

98
0

Dünya Telekomünikasyon Birliği tarafından yayımlanan son rapora göre dünya çapındaki cep telefonu abone sayısı 3.3 milyarı geçti. 2005 2007 yılları arasında cep telefonu alanında en hızlı gelişmeyi Afrika kıtası gösterirken Afrika’daki kullanıcı sayısı bu dönemde yüzde 39 artış gösterdi. Asya kıtasındaki iki yıllık dönemde abone sayısı yüzde 28 artarken Hindistan 154 milyon, Çin ise 143 milyon yeni abone kaydetti.

Internet Kullanımı Genişbanta taşınıyor

ITU raporunda bir diğer ilgi çeken nokta ise sabit genişbant abone sayıları. Dünyada genişbant internet kullanımının yüzde 66’sı gelişmiş ülkelerde bulunurken bu ülkelerde yaşayan nüfus dünya nüfusunun sadece yüzde 16’sını oluşturuyor. Dünya nüfusunun yüzde 38’ini barındıran gelişmekte olan ülkeler ise genişbant internet erişimine sahip ülkelerin sadece yüzde 1’ini oluşturuyor.

Genişbant internet erişimi konusunda gelişme gösteren ülkelere de dikkat çeken raporda Şili, Senegal ve Türkiye’de neredeyse tüm internet kullanıcılarının genişbant erişimine sahip olduğunun altı çiziliyor.