E-devlet’in kapısı IPv6 oldu

Kamunun bilişim teknolojilerinin öncü şirketi Türksat A.Ş., sahip olduğu bilişim altyapısı ile birlikte e-Devlet Kapısı’nda IPv6 sistemine geçti.
e-Dönüşüm Türkiye İcra Kurulu’nun Temmuz 2009 tarih ve 27 sayılı kararı ile Türkiye’de bilişim alanında IPv6 sistemine geçişe yönelik farkındalık oluşturulması için çalışmalara başlanıldı.
TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı ile kabul edilen “Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi” kapsamında kamu kurumları ve kuruluşları için IPv6’ya geçiş planı, 08 Aralık 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Başbakanlık Genelgesi ile başladı.
Avrupa Birliği Projesi olan “Government Enabled with IPv6” (GEN6) kapsamında, kamu hizmetlerinin sunulduğu e-Devlet Kapısı (www.turkiye.gov.tr), IPv6 üzerinden hizmet verecek.
GEN6 projesi ile Avrupa Birliği ülkelerindeki kamu bilişim altyapıları ve e-devlet hizmetlerine IPv6 desteğinin verilmesi amaçlanıyor. Bundan böyle, birden fazla ülke tarafından kullanılan sistemlere ve altyapılara da IPv6 desteği verilecek.
Başbakanlık Genelgesi ve GEN6 projesi kapsamında yapılan çalışmalar doğrultusunda, Türksat A.Ş. tarafından işletilen e-Devlet Kapısı sunucu ve ağ alt yapısı IPv6’ya hazır hâle getirilerek 08 Mayıs 2012 tarihinden itibaren IPv6 üzerinden hizmet vermeye başlandı. Türksat A.Ş. Dünya üzerinde 1600’e yakın firmanın katıldığı 6 Haziran 2012’de yapılacak olan IPv6 açılış gününde ülkemizi temsil edenler arasında yer alacak.
Proje kapsamında, Almanya, İspanya, Hollanda, Slovenya, Yunanistan, Lüksemburg, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’de kullanımda olan e-devlet bilişim altyapıları ile uygulamaları arasından pilot uygulama olarak seçilenlere IPv6 desteği sağlanacak.
Söz konusu projeyle, mevcut altyapılara IPv6 desteği verilirken elde edilen deneyimin diğer uygulamalara örnek olacak şekilde belgelenmesi amaçlanıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu