E-devlet kapısında Linux – MS savaşı

E-devlet için 15 Ağustos 2005 tarihinde dört konsorsiyumdan alınan tekliflerin, çözüm mimarilerinin teknik incelemesinin belirtildiği sunuşta konsorsiyumların çözüm mimarilerinde yer ürünler hakkında da bilgi verildi.

Türk Telekom tarafından ihaleye çıkarılan ve yaklaşık 20 milyon dolara yakın bedelle ihale edilmesi beklenen e-devlet kapısı projesinin gelindiği nokta E-Dönüşüm İcra Kurulu Toplantısı’nda Türk Telekom tarafından gerçekleştirilen sunum ile kurul üyelerine aktarıldı. 15 Ağustos 2005 tarihinde dört konsorsiyumdan alınan tekliflerin, çözüm mimarilerinin teknik incelemesinin belirtildiği sunuşta konsorsiyumların çözüm mimarilerinde yer ürünler hakkında da bilgi verildi.

İhaleye teklif veren SBS-Meteksan, Cybersoft-KoçSistem-Sentim, Oytek-Crimson Logic ve Havelsan’ın tekliflerinde Güvenlik mimarileri hemen hemen aynı kuruluşlardan temin edilecek; Cisco, McAfee, Checkpoint, Radware ve Imperva.

İşletim sistemi bacağında ise Microsoft Windows Server Linux’a karşı.
Projenin güvenlik dışındaki tüm ayaklarında Microsoft ürünlerini kullanmayı benimseyen SBS-Meteksan konsorsiyumun karşısındaki diğer tekliflerin hepsinde ise İşletim Sistemi olarak Linux tercih edilmiş.

İşin diğer bacaklarına da belirtilen şirket isimlerinden yola çıkılarak bakıldığında yine SBS Meteksan’ın projesini .net teknolojileri üzerine oturttuğu diğer üç şirketin ise Java merkezli çözümlere odaklandığı görülüyor.

Yani bir tarafta Microsoft diğer tarafta Linux ve Java.

İhale Komisyonu teklifleri değerlendirirken verilen fiyat teklifini 100 üstünden 30 puan ağırlıklı olarak, sunulan çözümleri ise 70 puan ağırlıklı olarak değerlendirecek.

E-Devlet Kapısı ihalesinde en iyi teklifi SBS-Meteksan konsorsiyumu 17 milyon 450 bin Euro olarak verdi.

Koç Sistem -Sentim-Cybersoft – 19,450,000 Euro, Oytek – 19,850,000 Euro, Havelsan ise 25,000,000 Euro teklif verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu