E-devlet kişilerin özlük bilgilerini açığa çıkartıyormuş

“E-devlet” uygulaması sayesinde pek çok bilgiye ulaşılması mümkün hale geldiğini belirten Anadolu Ajansı haberi vatandaşların ya da iş dünyasının devlet kurumlarıyla olan ilişki ve işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesine olarak tanıyan e-devlet uygulamasının aynı zamanda kişisel ve özel bilgilere de ulaşılabilmesine olanak sağladığına dikkat çekiyor. Haberde bir kişinin internet ortamında sadece TC kimlik numarasını kullanarak o kişiyle ilgili yüzlerce bilgiye ulaşılabildiğine de dikkat çekiliyor.

Ajans haberinin verdiği örneğe göre bir kurumun internet sitesinin ilgili kısmına yazılacak TC Kimlik numarası ile o kişinin adı, soyadı, doğum tarihi gibi bilgilere erişilebiliyor. Doğum tarihi ve ad soyad bilgilerini bir başka kurumun internet sitesinde kullanarak bu kez o kişinin ikametgah adresi elde ediliyor. Adres bilgileriyle bir başka kurumun internet sitesinden nüfus cüzdanı bilgilerine, vergi numarasına, SSK veya Bağ-Kur numarası gibi bilgilere ulaşılabiliyor.

DEVLET KENDİ ELİYLE VATANDAŞINI DEŞİFRE ETTİ

İşte bu sakıncalı duruma çanak tutan devletin bizzat kendisi ise Anadolu Ajansı’nda yer almıyor.

KEY Ödemeleri ile ilgili olarak yanlış teknoloji uygulamaları gerçekleştiren devlet baba 8 milyonun üzerinde vatandaşının TC Kimlik No’su, Ad, Soyad ve sosyay güvenlik numaralarını devletin resmi yayın organı Resmi Gazete ile tüm dünyaya ilan etti.

Hala ve hala tüm dünyanın erişebileceği şekilde Tüm KEY ödemesi alanların listelerine elektronik ortamda da ulaşılabiliyor.

Devletin yapması gereken tüm TC Kimlik numaralarını değiştirmek. Kaum sitelerindeki bilgilere erişim için de vatandaşlık numarası yanında bir şifre güvenliği getirmek.

Ama hala devlet babada bu konunun ciddiyetini anlayabilmiş birileri bulunmuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.