Ana sayfa BT Gündem E-postalarınızı analiz edin

E-postalarınızı analiz edin

95
0

Xerox’un geliştirdiği “Business of Your Brain” uygulaması, Microsoft Outlook’da bulunan e-postaları ve ajanda hatırlatmalarını analiz ederek zamanınızı nasıl kullandığınızı ve çalışma verimliliğinizin nasıl etkilendiğini gösteriyor. Masaüstüne ücretsiz indirilebilen uygulama, e-posta kutusundaki ilgi çekici verileri ortaya çıkarıyor. Xerox’un bu bilgilendirici ve eğlenceli uygulaması ücretsiz olarak http://www.BusinessofYourBrain.com sitesinden indirilebiliyor. Xerox bu uygulamayı, asıl işine odaklanmak, zamanı doğru kullanmak ve verimliliğini artırmak isteyenlere öneriyor.“Business of Your Brain” uygulaması, interaktif kroki üzerinden kullanıcının e-posta kutusundaki faaaliyetlerini analiz ediyor. Kullanıcının isteğine bağlı olarak günlük, haftalık ya da aylık olarak, “Faaliyet, Kişiler, Etkinlikler ve Kelimeler” adlı 4 ana başlık altında gerçekleştirilen analizler şu alt verileri içeriyor:

Faaliyet: Kullanıcıların e-posta kullanım biçimlerine dair istatistikler veren bu başlık altında; hangi günlerde kaç tane e-posta gönderdiğiniz/aldığınız, haftanın günlerine göre e-posta kullanım oranlarınız, hangi kelimelerin daha sık kullanıldığı, gereğinden fazla büyük (300 kelimeden fazla olan) e-postaların ve kısa e-postaların sayısı, en çok kullanılan e-posta konusu gibi bilgiler yer alıyor.

Kişiler: Bu başlık altında değerlendirmesi yapılan 10 konu bulunuyor:
Ekli e-postalar: En çok ekli e-posta gönderen kişiler belirleniyor.
En çok yok sayılan: Business of Your Brain, gönderdiği e-postaları okumadan silmekten en çok hoşlandığınız kişileri söylüyor.
Toplantı arkadaşı: Bu özellik ile en çok kiminle toplantı yaptığınızı ve en çok toplantı davet e-postası gönderen kişiyi bulabiliyorsunuz.
En hızlı panik olan: Business of Your Brain uygulamasının yaptığı analiz sayesinde, en çok kim “çok acil” uyarısıyla e-posta atıyor öğrenebiliyorsunuz.
Otomatik e-posta: Bir insandan değil, bir sunucudan gelen otomatik ya da spam e-postaların istatistiğini çıkarabiliyorsunuz.
Kısa ve sevimli: Kısa ve teşekkür içeren e-postaları kimlerin attığını da bu uygulama sayesinde öğrenebiliyorsunuz.
Ofis eşi: Bu özellik de, en çok kiminle karşılıklı olarak e-posta alıp gönderdiğinizi gösteriyor.
En konuşkan: En uzun ve ayrıntılı e-posta atan kişiler de bu özellik sayesinde ortaya çıkıyor.
“cc” yapmaktan en çok hoşlananlar: Size gönderdiği e-postalara, birkaç kişiyi daha ekleyen kişinin kimler olduğu hakkında uygulama size bilgi veriyor.
000 insanlar: En çok “ofis dışında” otomatik mesajı gönderen kişileri belirliyor.

Etkinlikler: Bu ana başlık altında da, outlook toplantı notlarına yönelik bilgi ve istatistikler ortaya çıkartılıyor. Çakışan toplantılar, toplantıda geçen süreler, toplantı yapılan kişiler, en çok kiminle toplantı yapıldığı, hafta sonu toplantıları, toplantı konuları, 1 saatten uzun süren, 8 kişiden fazla katılımcısı olan ya da tekrar eden toplantılar gibi ilginç bilgiler öğrenilebiliyor.

Kelimeler: Bu kısımda ise, gelen ve giden e-postalarda en çok kullanılan kelime ve tabirlerle ilgili istatistikler yer alıyor.

Yeni uygulamayla ilgili değerlendirmede bulunan Xerox CMO Christa Carone; “Günümüz ofis ortamında, e-postalar ve toplantı hatırlatmalarıyla e-posta kutumuz her hareketimizi etkileyebiliyor. Business of Your Brain, kaçınılmaz e-postalar ve asıl işinize odaklanma yeteneği arasındaki durumu gösteren eğlenceli bir uygulama. Bu uygulama, gününüzü daha verimli değerlendirmeniz için size küçük ipuçları verecek ” dedi.