E-ticaret hacmi 10 kat artacak

Dünya e-ticaret pazarının son beş yılda büyümesini borçlu olduğu satış ortaklığı ağı (Affiliate Marketing) pazarı, Türk e-ticaret hacmini de büyütmeye hazırlanıyor. Türkiye’nin lider satış ortaklığı ağı olan GelirOrtaklari.com, internet üzerinde yayın yapan 1.000’den fazla özel yayın ağı, 100’ün üzerindeki müşterileri ve kapsamlı altyapısıyla kısa zamanda e-ticaret sektörüne büyük bir ivme kazandıracak. Satış ortaklığı ağı sektörünün, dünya genelinde 20 milyar dolar hacmi bulunduğunu belirten Gelir Ortakları Yönetici Ortağı Emre Burdurlu, şirketlerin bu sayede satışlarını geleneksel mecralara göre 10 kata kadar artırabildiklerini vurguladı. Dünya devleri satışlarını satış ortaklığı ağı modeliyle artırıyor

Dünyada da Amazon.com, BestBuy ve StrawberryNet gibi birçok dev firmanın bir satış ortaklığı ağı bulunduğuna dikkat çeken Emre Burdurlu, bu modelle şirketlerin internet dünyasında reklam bütçelerini gerçekleşen satış veya değer karşılığında kullandığı ve performans odaklı reklam verdiklerini söyledi. Affiliate marketing’den başarılı sonuçlar elde eden şirketler bugün dijital pazarlama bütçelerinin %25 ila %75’ini bu modele ayırıyor. İngiltere’de dijital pazarlama sektörünün yarısına yakın bir bölümünün satış ortaklığı ağından geldiğini belirten Burdurlu, bu modelin başarısını geniş uygulama alanlarına ve GelirOrtaklari.com’un başka hiçbir yerde olmayan anlık raporlama özelliklerine bağlıyor:

“Gelir Ortakları’nda trafik kaynakları klasik medyadan çok daha geniş olabiliyor. Sadece banner değil, metin linkler, sosyal medya, Adwords, mailing, blog’lar, niş siteler, yüksek trafikli portallar gibi internetteki mevcut tüm trafikleri, reklamveren performans trafiğine çevirebiliyor. Üstelik şirketler reklam geri dönüşü raporlarına Gelir Ortakları’nda gerçek zamanlı ve Google veya Facebook’ta olmadığı kadar detaylı olarak ulaşabiliyorlar. Reklam veren şirket, bu detaylı raporlar sayesinde gün boyu kaç üye aldığına veya her bir üyenin ne kadar satış yaptığına bakarak bu çalışmasındaki performansını değerlendirebiliyor.”

İnternet siteleri de ayda 2.000 ila 20.000 TL gelir elde edebiliyor

Gelir Ortakları, reklamverenlere ürünlerini direk pazarlama imkanı ve sonucunun ne olacağını bilmediği reklam bütçesini, bir üyelik yada satış parametresine bağlayabilme esnekliğini sağlıyor. Geleneksel yöntemde olan tık yada gösterim başı anlaşma satış ortaklığı modelinde geçerli olmuyor. Satış ortaklığı ağı sayesinde, reklamveren satışlarını artırması yardımcı olacak birçok marka elçisi yani bir bayi ağı kazanmış oluyor. Gelir Ortakları’na üye yayıncılar (affiliate’ler) satış üzerinden gelir elde etmek durumunda olduğundan reklamverenin istediği başarı kriterini gerçekleştirmek için yeni, yaratıcı yollar geliştiriyorlar. Böylece reklamveren şirket satışlarını 10 kata kadar artırabilirken, yayıncıların da gelirlerini klasik online reklam modellerine göre 3 kat artırması mümkün oluyor. Gelir Ortakları’na kabul edilen yayıncılar, bu model sayesinde aylık 2.000 ila 20.000 TL arası gelir elde ediyorlar.

Gelir Ortakları’nın Firmalara Sunduğu Avantajlar:
o Teknoloji yatırımı yapmalarına gerek olmuyor.
o Operasyonel olarak rahatlıyorlar. Çünkü fatura, sözleşme gibi işlerle tek tek uğraşmıyorlar.
o Sahtecilik (fraud) yönetimiyle uğraşmalarına da gerek olmuyor.
o Gösterim, tıklanma ve sipariş oranlarını gerçek zamanlı, yani anında görme imkanına sahip oluyorlar. (Google’da bunun için 2-3 saat beklemek gerekiyor.)
o Geleneksel mecralara göre 10 kat satış elde edebiliyorlar.
o Tüm bunları kurmak ve yönetmek insan ve bilgi yatırımı yapmak zorunda kalmıyorlar.

Gelir Ortakları’nın Yayıncılara Sunduğu Avantajlar:
o Çok sayıda kanaldan gelir elde etme imkanına sahip oluyorlar.
o Gösterim, tıklanma ve sipariş oranlarını gerçek zamanlı, yani anında görme imkanına sahip oluyorlar.
o Her ay tek noktadan tüm reklam verenlerin bilgilerine ulaşmış, tüm faturalama sürecini tek noktadan yönetmiş oluyorlar.
o Sitelerin mevcut gelir kalemlerini etkilemeden, yani tamamen yeni bir gelir kaynağına sahip oluyorlar.
o Sonuç odaklı trafiğe sahip olduğunu düşünen siteler için, sitelerine yapılan tıklamaları ticari bir değere dönüştürmek için en iyi yöntem.
o Doğru uygulamalarda ve biraz emek sarf edildiğinde, Adsense’e göre minimum 3 kat fazla para kazanıyorlar.
o Herhangi bir sermayeye ihtiyaç olmadan bir ürünün satışına ortak olarak, herhangi bir lojistik ve operasyonel yükün altına girmeden gelir elde ediyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu