Ana sayfa BT Gündem E-ticarette güvenli alışveriş dönemi

E-ticarette güvenli alışveriş dönemi

145
0

Verified by Visa sanal alışverişlerde sahteciliği önlemek ve güvenli alışveriş yapılmasını sağlamak amacıyla Visa Europe tarafından geliştirilen, etkili bir kimlik doğrulama sistemidir. Kartı çıkaran banka, üye işyeri ve Visa’nın geliştirdiği 3D Secure protokolüne dayanan Verified by Visa, e-Ticaret işleminde yer alan tüm taraflar arasında güvenli iletişim sağlıyor.Verified by Visa’dan hem kart sahiplerine hem üye işyerlerine avantajlar

Bugüne kadar Visa kredi kartları ile Verified by Visa logosu bulunan internet sitelerinden Visa güvencesi ile alışveriş yapan kart sahiplerinin artık Visa Electron banka kartları ile de internet üzerinden güvenli alışveriş yapabileceklerini belirten Visa Europe Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak, “Verified by Visa platformu Visa Electron kart sahiplerinin elektronik ticarete olan güvenini artıracaktır. Bu uygulama ile Visa Electron banka kartlarının alışverişlerde kullanımını artırmaya yönelik önemli bir adım daha atıldı. Biz Visa Electron’un ATM’lerden para çekmek yerine doğrudan alışverişlerde kullanımını destekliyoruz. Artık elektronik ticaretin yaygınlaşması ile beraber Visa Electron kartlarının özellikle gençler tarafından daha çok benimseneceğine inanıyoruz” dedi.

Verified by Visa, Visa kart sahiplerine olduğu kadar üye işyerlerine büyük faydalar sağlıyor. Bu sistem sayesinde kart sahiplerine olduğu kadar, sanal ortamda satış yapan üye işyerleri açısından da sahtecilik en aza indiriliyor. Diğer ödeme sistemlerinden farklı olarak, Verified by Visa platformunu destekleyen üye işyerleri herhangi bir sahtecilik durumunda korunacağından, para ve zaman kaybına uğramıyorlar. Böylelikle hem üye işyeri hem kart sahibi sahtecilik durumunda korunmuş oluyor. Verified by Visa sistemi tüm üye işyerlerinin internet sitelerine kolayca uygulanabiliyor.

Visa kart sahipleri için güvenli sanal alışveriş, Verified by Visa logosu bulunan tüm internet sitelerinde mevcuttur. Verified by Visa uygulamasında, üye işyerinin internet sayfasında açılan Verified by Visa kutucuğunda ödemenin yapılacağı karta ait bilgiler dışında herhangi başka bir bilgi istenmemektedir.

Ülkemizde ilk etapta 23 milyonu aşkın Visa Electron banka kartı internette güvenli alışveriş için Verified by Visa platformuna taşınıyor. Bu hizmeti vermeye başlayan Visa üyesi bankalar Ziraat Bankası, İş Bankası, Finansbank ve Garanti Bankası oldu. İlerleyen günlerde Visa Electron kart portföyünün tamamının Verified by Visa platformuna taşınması ile birlikte 45 milyon Visa Electron banka kartı sahibi internette güvenli alışveriş imkanına kavuşacak.

Verified by Visa nasıl çalışır?

Verified by Visa, sanal alışverişler ve telefon üzerinden yapılan alışverişlerde güvenli kimlik doğrulaması yaparak tam güvenliği sağlayan bir sistemdir. Verified by Visa’nin amacı, fiziksel alışverişlerde olduğu gibi sanal alışverişlerde de Visa kart sahiplerine ve üye iş yerlerine güvenlik sağlamaktır. Bu güvenlik platformundan yararlanmak Visa Electron kart sahiplerinin sisteme bir defaya mahsus kayıt olmaları gerekmektedir. Sisteme kayıt olma işlemi herhangi bir program indirmeyi gerekli kılmadan, kart sahiplerinin kendi bankalarından kolayca gerçekleşmektedir.