Ana sayfa BT Gündem Eagle Mobile’da IP çağı

Eagle Mobile’da IP çağı

102
0

Mayıs 2008 yılında ilk çağrı merkezini SYS ile kuran, Arnavutluk Tiran’da Çalık Grubuna bağlı GSM Operatörü Eagle Mobile da mevcut sistemini, IP tabanlı sisteme geçerek yeniledi. Arnavutluk’un en büyük üçüncü GSM operatörü olan Eagle Mobile, son bir yıl içinde abone sayısını 10.000 ‘den 600.000’e çıkarttı. Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan müşterimizin hedef abone sayısı ise 1.2 Milyon kişi. Bu şekilde hızla gelişen/büyüyen şirketler için gerekli olan IP sistemler, birçok ünlü ve büyük şirket tarafından tercih edilmeye devam ediyor.Eagle Mobile’ın Televantage IP Tabanlı Çağrı Merkezi’ne geçiş yapmasının en büyük nedenlerinden biri de IP yapının basit bir şekilde genişletilebilir olmasıdır. Ayrıca donanımdan bağımsız bir yapı olduğu için, şirket donanımdan kaynaklanan sıkıntılardan kurtulmuş oluyor.
Uzak ve dağıtık lokasyonlarda ofisleri ya da çalışanları olan firmalar için de IP sistem büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Eagle Mobile ‘ın çağrı merkezi, back office ve şikayet bilgilendirme işlemleri(Fraud) yapılan farklı ve dağıtık lokasyonlarındaki çalışanları, IP yapısı sayesinde Televantage Çağrı Merkezi’ni tek bir platformda kullanabiliyorlar.

IP sistemin soft switch özelliğiyle sistem yedekli olarak çalışabilmektedir. Ana sunucu veya herhangi bir donanımsal ya da yazılımsal arızada yedek sistem otomatik olarak devreye girmektedir.
Televantage IP tabanlı çağrı merkezi yazılımı ile anlık, günlük veya istedikleri bir süre aralığı içerisinde agent(müşteri temsilcisi) performans raporlarını alabildikleri gibi telefon üzerinden satış operasyonlarında en önemli noktalardan biri olan ses kayıtlarını arşivleyerek geriye dönük kayıtlara ulaşabilmektedirler. İlgili çağrı merkezi takım lideri anlık görüşmelere dahil olup Televantage’ ın sufle, monitor ve coaching özellikleri sayesinde eğitim sürecindeki müşteri temsilcilerine gerekli talimatları hatta canlı bağlanıp sesli olarak ulaştırabilmeleri, iş öğrenme sürecini minimum seviyeye indirmektedir.

Bu büyük projemiz kapsamında, Eagle Mobile ve SYS ortak çalışmasıyla web tabanlı bir rapor portalı da geliştirilmiştir. Bu portal, çağrı merkezi, IVR, CTI ve ses kayıt raporlarını tek bir arayüzde toplamıştır.
SYS IP tabanlı Çağrı Merkezi Çözümüne geçerek sisteminde tüm bu özelliklere sahip olan müşterimiz Eagle Mobile, hizmet kalitesini daha da arttırarak teknolojisini yenilemiş oldu.