Ana sayfa BT Gündem Eczacıbaşı karekoda VisionPlus ile geçiyor

Eczacıbaşı karekoda VisionPlus ile geçiyor

113
0

Eczacıbaşı-Baxter, Sağlık Bakanlığı’nın sahte ilaç ve kupürü ortadan kaldırmaya yönelik “karekod” uygulamasını, Oracle altyapısı üzerinde İdea Teknoloji’nin VisionPlus Pharma çözümünü kullanarak başlattı. Proje kapsamında karekod üretilmesi, basılması, karekod verilerinin saklanması, ERP ve operasyonel sistemler ile entegrasyon ve Sağlık Bakanlığı’na veri aktarımları VisionPlus Pharma uygulaması üzerinden sunulacak.Sağlık Bakanlığı, sahte ilaç ve kupüre karşı büyük bir adım atarak, dünyada ilk kez uygulanacak olan “İlaç Takip Sistemi” uygulamasını başlattı. Türkiye’de 2010 yılının ilk gününden itibaren hayata geçirilen uygulama ile ürünlerin ve taşıma ambalajlarının üzerine “karekod” konulması zorunlu hale getirildi. Dünya üzerinde ikinci Avrupa ülkeleri arasında da ilk uygulaması Türkiye’de gerçekleştirilecek olan bu proje ile 300 ithalatçı ve üretici ilaç şirketi, 25 bin eczane, 550 ecza deposu ve 500 hastane eczanesi birbirine entegre edilebilecek.

İnsanların sağlık standartlarını yükseltmek amacı doğrultusunda, kritik hastalıkların tedavisi için dünya standartlarında yüksek kalitede ürün ve hizmetler sunan Eczacıbaşı-Baxter, İlaç Takip Sistemi projesinde İdea Teknoloji’nin VisionPlus Pharma çözümünü tercih etti. Böylelikle ürünlerin üretim ortamında karekod ile işaretlenmesinden başlayarak, İlaç Takip Sistemi’nin zorunlu kıldığı tüm izlenebilirlik ve entegrasyon süreçlerine uygun bir yapı hayata geçirildi.

Eczacıbaşı-Baxter, proje kapsamında karekodlu etiketleme yapabilmenin yanında kapsam dışındaki diğer ürünler için fiyat kupürlü basım yapabiliyor ve tüm ürünlerini tek bir sistem üzerinde takip edebiliyor.

VisionPlus Pharma çözümünün tamamıyla web tabanlı yeni nesil bir yazılım olması, Oracle teknolojilerinin kullanıldığı stabil ve genişleyebilir altapısı, yüksek entegrasyon yeteneği çözümün tercih edilmesinde etken oldu.