Ekol Lojistik İş Süreçleri modelini yeniden kurdu

Ekol Lojistik, Uluslararası Karayolu Taşımacılığı bölümünde Sistema ile birlikte yürüttüğü Kurumsal Performans ve Süreç Yönetimi projesini tamamladı. Sistema’nın danışmanlığında gerçekleştirilen projede, iş süreçleri ve bilgi teknoloji alt yapısı stratejik hedefler doğrultusunda yeniden tasarlandı. Ekol Lojistik’in yeniden yapılandırılan iş modeli, satıştan, müşteri hizmetlerine, ithalat ve ihracat operasyonundan faturalama ve tahsilata kadar tüm alanları kapsıyor. Proje sayesinde süreç odaklı yönetim felsefesinin temellerini atan Ekol Lojistik, rekabet avantajı yaratacak iş yapma şeklinin tüm çalışanları tarafından anlaşılmasını sağlamış oldu.
Üst düzey yönetim ve tüm çalışanların bire bir katılımcı olduğu 50 farklı workshop çalışmasında iş süreçleri hızla dizayn edildi, mevcut uygulamalarda geliştirilecek alanlar belirlendi ve kaynak tasarrufu sağlayan sonuçlar elde edildi.

Workshop çalışmalarında, iş süreçleri ile ilgili değişiklikler Sistema’nın Türkiye temsilcisi olduğu Nimbus’un Control ES yazılımı kullanılarak anında elektronik ortama aktarıldı ve intranet üzerinden tüm çalışanların erişimine açıldı. Proje ayrıca Uluslararası ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’nin temelini oluşturuyor. Bu belge için ilave dokümantasyona ihtiyaç duyulmuyor. Oluşturulan iş süreci modeli Ekol Lojistik’in kendi geliştirmekte olduğu “Quadro” adlı operasyonel yazılımın doğru bir temel üzerinde geliştirilmesine de büyük katkı sağlıyor.

Ekol Lojistik için ideal iş süreçlerinin tasarlanması sayesinde süreç bazında Anahtar Performans Göstergeleri rahatça belirlenecek. Süreç bazlı görev tanımları iş süreçleri değiştikçe ilave bir çalışmaya gerek olmadan otomatik sistemle güncelleştirilecek ve böylece organizasyon yapısında revizyon daha kolay yapılacak. Çalışanlara yönelik iş eğitim programları ihtiyaçlara göre hazırlanacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.