Ana sayfa BT Gündem Ellerinizi telefondan çekin, ağrısız hayata merhaba deyin

Ellerinizi telefondan çekin, ağrısız hayata merhaba deyin

121
0

Çağrı merkezleri ve profesyonel ofis kullanımı için kablolu ve kablosuz kulaklık üreten GN Netcom’un yakın zamanda bağımsız şirketlere yaptırdığı iki saha araştırması, ofis çalışanlarının sıklıkla maruz kaldığı boyun ve sırt ağrıları sorunlarının telefon yerine kulaklık ve mikrofon seti kullanımı ile dikkate değer derecede azaldığını ortaya koydu.Günümüzde özellikle iş yerlerinde telefon vazgeçilmez bir iletişim aracı. Ancak, geleneksel bir telefon cihazının kullanımı yorucu hareketlere, ahizenin boyun ve omuz arasında tutulması gibi doğal olmayan duruşlara ve eşyalara ulaşmak için uzanmak zorunda olmaya neden oluyor. GN Netcom tarafından ofis ve işyerleri ergonomisi üzerinde yaptırılan araştırmalar, ofis çalışanları tarafından klasik telefon cihazlarının kullanılmasının boyun ve sırt ağrılarının önemli bir nedeni olduğunu gösteriyor. ABD Ulusal Mesleki Emniyet ve Sağlık Enstitüsü (NIOSH) ofis içerisinde çalışan ve sıklıkla telefonda görüşen kişilerde oluşan kas ve kemik bozukluklarını iş ortamında oluşan veya iş ortamından dolayı kötüleşen rahatsızlıklar olarak tanımlıyor. Zaman zaman çok şiddetli ve acılı olabilen, sızlamadan uyuşmaya kadar pek çok etkisi görülen kas ve kemik bozuklukları, çalışma ortamında iş yapmadan geçen sürenin artmasına, verimliliğin düşmesine veya geçici / kalıcı sakatlıklara neden olabiliyor.

Klasik telefonlarla kısa süre konuşmak baş, boyun, sırt ve omuzlarda ağrı yaratıyor, uzun süreli kullanmak ise, tendonlara, dokulara, kasara, sinirlere ve iskelet sistemine zarar verebiliyor.

Telefon yerine kulaklık ve mikrofon seti kullanmanın faydaları
Kişisel bir iletişim aracı olarak kulaklık ve mikrofon seti statik pozisyonları ve zorlayıcı hareketleri kas ve kemik sistemine yardımcı olacak şekilde doğal ve dinamik hareketlere dönüştürüyor ve kullanıcıların tüm vücutlarını serbestçe hareket ettirebilmeleriyle tendonlarının, dokularının ve kan dolaşımının uyarılmasına imkan veriyor.

Son derece hafif ve ağırlığı telefon cihazına oranla 6 ile 10 kat daha az olan kulaklık ve mikrofon setleri kullanıcıların bir telefon ahizesini kaldırması ve elinde tutması ile omuzlara binen yükü azaltıyor. Bunun ötesinde kulaklık ve mikrofon setleri üst gövdeyi dinamik olarak hareket edecek şekilde serbest bırakıyor ve kullanıcılar telefonla konuşurken ayağa kalkabiliyor, bütün vücutlarını oynatabiliyor, eğer kablosuz kulaklık kullanılıyorsa alt gövdelerini de hareket ettirerek ofis içerisinde rahatça gezinebiliyorlar.