EMC büyük veri analitik cihaz ailesini genişletiyor

EMC, Data Computing Appliance (DCA) (Veri İşleme Cihazı) ürün serisine ek olarak 3 yeni ürünü – Yüksek Kapasiteli DCA, Yüksek Performanslı DCA ve Data Entegrasyon Hızlandırıcısı – ile Greenplum Database’in 4.1 Versiyonunu satışa sunduğunu açıkladı. Yüksek Kapasiteli DCA ve Yüksek Performanslı DCA; Büyük Verilerin çok daha hızlı ve çok daha düşük maliyetle işlenmesini ve analiz edilmesini sağlayacak Çok Büyük Ölçekte Paralel İşlem (Massively Paralel Processing – MPP) mimarisini güçlendiren (Ekim 2010’da piyasaya sürülen) ilk ve ödüllü Veri İşleme Cihazına katılarak süper hızlı veri depolama sistemleri olan EMC Greenplum ailesini biraz daha genişletecek. EMC’nin bu açıklamasıyla aynı günde açıklama yapan iş analitiği yazılım ve hizmetlerinin lider firması SAS da EMC Veri İşleme Cihazı Platformunda SAS®Yüksek Performanslı Analitik hizmetini başlatarak yüksek performanslı Veri İşleme ürünlerini genişleteceğini duyurdu. EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez, “Veri İşleme Cihazları ürün ailesini piyasaya süren EMC gerçekten de veri depolama ve analitiği alanında geleceği şekillendiriyor. Şimdiye kadar görülmemiş miktarlarda bilgiyi bir araya getirmenin, değer-yaratan yeni fırsatlar yaratabileceğine yönelik giderek güçlenen bir inanış bulunuyor. EMC Veri İşleme Cihazı’nın performans ve kapasite versiyonları; yeni iş inisiyatiflerini desteklemek, yeni rekabet avantajları sağlamak, yeni gelir kaynakları ve yeni araştırma yöntemleri yaratmak suretiyle organizasyonların Büyük Verilerden daha büyük bir kavrayış ve değer etmelerine olanak sağlayacak, diğer yandan da performans ve depolama opsiyonları konusunda artan ihtiyaçlara cevap verecek,” dedi ve ekledi “Altyapının azalan maliyetleri geniş bilgi ırmaklarıyla birleşerek liderler için inanılmaz fırsatlar doğurmaktadır. Ancak bu verilerden tam olarak faydalanabilmek için organizasyonların, gelişmiş analitik ve birleşik veri erişimine olanak sağlayan kapsamlı bir platforma sahip olmaları gerekir. Bu platform, EMC Greenplum Veri İşleme Uygulamasıdır. Liderlerin, sahip oldukları bilgilerden katlanarak artan miktarda fayda sağlamalarına yardımcı olabilir.”

SAS Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Birinci Teknoloji Müdürü Keith Collins ise konu ile ilgili olarak, “Bütün verilerin, üzerinde işlem yapılabilir bilgiler haline dönüştürülmesi ihtiyacı giderek artıyor ve bu durum şirketlerin büyük verileri yönetmek için yeni ve daha etkili stratejiler benimsemelerini gerekli kılıyor. SAS Yüksek-Performans Analitiğiyle birlikte, EMC’nin bu yeni Greenplum ürünleri, ortak müşterilerimiz açısından sürekli inovasyon ve yeni bir fırsatlar dünyasına işaret ediyor,” dedi.

EMC Veri İşleme Cihazı serisinde bulunan amaca-uygun, yüksek ölçeklenebilir veri depolama cihazları sayesinde; veritabanları, veri işleme, saklama ve ağ şirketlere özgü ve uygulaması kolay bir sistem halinde birbirine entegre ediliyor. Çekirdek temel-model EMC DCA bu ürün serisinin temelinde yer alıyor. Sektörün en iyi fiyat/performans oranına sahip lideri ve 846TB’ye kadar sıkıştırılmamış veriyi ölçeklendirme yeteneğine sahip bulunuyor. Teknoloji eklerine bağlı olarak EMC DCA’nın yeni ve daha ileri uygulamaları da elde edilebiliyor:

· Yüksek Kapasiteli EMC DCA, ilave yer işgal etmeden, enerji tüketimini artırmadan veya maliyetlerde herhangi bir artışa neden olmadan petabit düzeyindeki verileri saklayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu model, son derece büyük miktarlardaki verilerin ayrıntılı analizine ihtiyaç duyan işletmeler için en düşük birim maliyete sahip Veri Ambarı çözümünü sunar.

· Yüksek Performanslı EMC DCA, veri yükleme ve veri tarama performansı açısından sektör lideri çözümdür. Teknolojik açıdan en ileri noktada bulunan ve tamamen Solid State Disk tabanlı depolama özelliği sayesinde çok yüksek sayıda kullanıcıya aynı anda erişim sunar. Süratli yükleme hızı ve yüksek eş zamanlı arama performansının birleşmesi, işletmelerin zamana karşı duyarlı analitik verilere zahmetsizce erişebilmesini mümkün kılar.

· Yeni Data Entegrasyon Hızlandırıcısı, paralel ve ölçeklenebilir bir modeldeki veri yükleme güçlüklerine çözüm sağlayan eklenebilir bir modüldür. Batch yüklerini kısaltmak ve mikro-batch yüklemesi yapmak zorunda olan müşteriler için özel üretilmiş olup bunun yanı sıra giderek artan sayıda data uygulamalarına destek vermektedir.

EMC DCA ürün ailesinin tam kalbinde Greenplum Database’in 4.1 versiyonu bulunmaktadır. Bu yeni versiyon, Hadoop entegrasyonunu kolaylaştıran, analitik fonksiyonların gamını artıran, müşteri ve uygulama bağlanabilirliliğini iyileştiren ve platformun işgücü yönetimi ve sistem sağlığı izleme yeteneklerini genişleten yeni bir fonksiyonelliği beraberinde getirmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu