EMEA Gigabit Ethernet’e odaklandı

Gigabit Ethernet, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika -EMEA) pazarında yükselen trend olmaya devam ediyor. International Data Corporation isimli araştırma kuruluşunun Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan 2004 yılı ikinci çeyrek sonuçlarına göre EMEA’da Gigabit Ethernet port sayısında yüzde 4.6’lık artış meydana geldi. Aynı dönem içinde toplam Yerel Alan Ağı – LAN port saışlarında ise binde altılık bir düşüş yaşandı. Yılın ikinci çeyreğinde bölgede satılan port sayısı 16.4 milyon adetle ilk çeyreğin yüzde 3.3 altında kaldı.Yılın ilk çeyreğine oranla Gigabit Ethernet port satışlarındaki yükselme hız keserken satıcıların elde ettiği cirolar da önemli düşüşler gösterdi. Yılın ilk çeyreğinde Gigabit Ethernet satışları yüzde 15, gelirler ise yüzde 21.7’lik bir artış göstermişti.

Yılın ikicinci çeyreğinde EMEA bölgesinde satılan Gigabit Ethernet LAN switches satışları toplam satışların adet bazında yüzde 14.4’ünü gelir bazında da yüzde 53.5’ini oluşturdu.

Cisco pazardaki liderliğini devam ettirirken HP, 3Com, Nortel ve Extreme takipçiler olarak sıralanıyor. D-Link, Accton/SMC ve Linksys ise aşırı rekabet ortamında fiyatlarını aşağılara çekerek ciroda düşüş yaşayan üreticiler oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.