Ana sayfa BT Gündem Emniyetten PKK’lı hacker uyarısı

Emniyetten PKK’lı hacker uyarısı

100
0

Son günlerde internet ortamında e-posta olarak dolaşan bir virüs için uyarıda bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü, “Terörü lanetliyoruz. Herkesi birlik olmaya çağırıyoruz” başlıklı postalara dikkat edilmesini istedi. Bir grup PKK’lı olduğu iddia edilen hacker tarafından geliştirilen PPS dosyalı e-posta açıldıktan sonra bilgisayarı çökertiyor.Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, sanal alemde dolaşan ve terör örgütünün Avrupa da bulunan hackerları tarafından geliştirilen bir virüs tehlike saçıyor. Yeni Şafak’ın haberine göre, vatandaşları tanıdıkları ya da tanımadıkları adresten gelen “Terörü lanetliyoruz. Herkesi birlik olmaya çağırıyoruz” başlıklı postaları açmamaları konusunda uyaran yetkililer, aynı şekilde MSN üzerinden [email protected] adresli kişinin arkadaşlık tekliflerini kabul edilmemesini istediler.

Postanın içinde bulunan pps (Powerpoint) sunusunun açıldığı anda tamamen zararsız görünen bir Powerpoint sunusu eşliğinde sözde terör karşıtı resimler ve yazılar çıkıyor. Ancak alt bölümde bilgisayarın çökmesini sağlayacak programını hazırlayan sunumun son bölümünde ise terör örgütü PKK tarafından yapıldığını ve tamamen aldatmaca olduğunu içeren Türkiye karşıtı bir resim ile (Bölünmüş Türkiye ve kürdistan haritası) bilgisayarınızdan bütün verilerin silinmeye başlıyor. Aynı anda MSN programına da sarktığı belirtilen virüs, silinme işleminden hemen önce msn ve e-posta listenizdeki tüm arkadaşlarına da aynı içerikli bir e-mail gönderiyor.

Emniyet yetkilileri bu tip uzantılı dosyaların açılmadan silinmesinin gerektiğini vurgularken, özellikle de kamu kurum ve kuruluşlarının bilgisayarlarından kesinlikle açılmamasını istediler.