Ana sayfa BT Gündem En gelişmiş altyapı hizmet olarak emrinizde

En gelişmiş altyapı hizmet olarak emrinizde

132
0

Global İletişim, hızla gelişen teknolojinin sağladığı tüm yenilikleri, güçlü altyapısı ve doğru işbirlikleriyle, inovatif ürünler haline getirerek müşterilerine sunmaya devam ediyor. Son dönemde hızla popülaritesini artıran sanallaştırma teknolojileri ve web’in ikinci büyük dalgası olarak adlandırılan Cloud Computing uygulamaları, Global İletişim müşterileriyle buluşuyor. Global İletişim Genel Müdürü Murat Küçüközdemir, ülkemizde ‘Bulut Bilişimi’, ‘Bulut Bilgi İşlem’ olarak da bilinen Cloud Computing uygulamalarının kurumların IT harcamalarını minimuma indirip, iş süreçlerini ve maliyetleri kontrol altında tutmak için en iyi çözüm olduğunu söyledi. Küçüközdemir,
“Cloud Computing, kullanıcının veri depolama merkezi olarak kendi bilgisayarının sabit sürücüsü yerine, üçüncü kişilerin sahip olduğu yüksek kapasiteli çevrimiçi sunucuları kullanması anlamına geliyor. Bu hizmet, kullanıcıların herhangi bir yazılım kullanmalarına gerek kalmadan sadece web arayüzü üzerinden sisteme giriş yaparak, kullanmalarına olanak tanıyor. Global İletişim olarak, hem sanallaştırma teknolojileri, hem de Cloud Computing uygulamaları üzerine ciddi kaynak ayırdık ve planladığımız Ar-Ge yatırımlarıyla bu çözümlerimizi daha ileri noktalara götüreceğiz. Son teknoloji veri merkezi çözümleri ile Cloud Computing ve sanallaştırma konusunda müşterilerimizin ihtiyaçları için en iyi çözümü sunabiliyoruz” şeklinde konuştu.

ŞİRKETE ÖZEL HİZMET
Global İletişim olarak müşterilerine en yeni teknolojileri, en uygun maliyetle buluşturmayı hedeflediklerini belirten Küçüközdemir, “Öncelikle çalıştığımız şirketlerin ihtiyaçlarını belirleyip, daha sonra o şirketin yapısına uygun bir esneklikle hizmet sağlıyoruz. Türkiye için yeni bir konu olan Cloud Computing ve sanallaştırmada her biri alanında dünya devi olan markalarla iş birliği yapıyoruz. Bu alandaki işbirliklerimizi daha fazla artırıp etkinliğimizi de en üst seviyeye taşımayı istiyoruz” dedi.

DAHA GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI
Herhangi bir başlangıç yatırımına ihtiyaç duyulmadan kurulan Cloud Computing ile şirketlerin bilgi işlem maliyetlerini de minimuma indiriyor. Hizmeti kullanmak için alınan eğitim, destek hizmetlerinde sabit bedeller ortadan kalkıyor, bunun yerine “kullandıkça öde” servis satış modeli uygulanıyor. Cloud Computing hizmeti ile çok geniş bir kullanıcı network’ü oluşturuluyor. Aynı çözümü kullanan kişi ve kurumlar, direkt iletişimi bu hizmet üzerinden gerçekleştirebiliyor.

Hizmet 3 farklı kategoride alınabiliyor.
1. Infrastructure as a Service (IaaS): IaaS’de sunucu, yazılım, veri merkezi ya da ağ cihazları için yatırım yapmadan, tüm bunları, bir bütün olarak dış kaynak kulanımı yoluyla faydalanabilmenizi sağlar. Bu sayede ihtiyacınız olan donanım platformu, satın almadan kiralama yöntemiyle kısa sürede kullanıma hazır hale gelir.
2. Platform as a Service (PaaS): Kullanıcıların üzerinde uygulamalarını geliştirebileceği bir servis sunan PaaS, firmaların altyapı gereksinimlerini karşılayarak, işletim sistemi ve donanım ihtiyaçlarını karşılar ve uygulama geliştiricilere benzersiz fırsatlar sunar.
3. Software as a Service (SaaS): SaaS, web tabanlı kurumsal veya son kullanıcıya hitap eden yazılımların web üzerinden kullanılmasını sağlıyor. Bu alanda kurumlar CRP, ERP, insan kaynakları v.b. yazılımlarını web arayüzü üzerinden başka yazılıma gerek duymaksızın kontrol edebiliyor.

İhtiyacı tespit edilip, gerekli abonelik sistemi gerçekleştirildikten sonra kısa bir süre içerisinde sistem yüzde100 aktif bir şekilde kullanılabiliyor. Halihazırda kullanılan sistemlere göre Cloud Computing, kurumlara daha güvenli bir çalışma ortamı sunuyor.