Enerji istatistiklerini İnnova hesaplayacak

2023 hedeflerine doğru hızla büyüyen Türkiye ekonomisinin aynı paralellikte artan enerji ihtiyacı doğrultusunda doğru ve güncel veriye dayalı, doğru strateji ve politikaları üretebilmek için Türkiye’nin ortak enerji bilgi merkezini oluşturacak ESİS projesinin tanıtımı Ankara’da yapıldı.

ESİS projenin tanıtım toplantısına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türk Telekom Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Grup CEO’su Hakam Kanafani ile İnnova Bilişim Çözümleri A.Ş. Genel Müdürü Ümit Atalay katıldı.  

Bakan Taner Yıldız “Kamuda bu ülkenin idaresine irade koyanlar olarak doğru karar verebilmek için mutlaka doğru rakamlarla yola çıkmanız gerekiyor. Doğru rakamın doğru türevi olur. O yüzden bizim güncellenmiş aylık 250 milyon adet verinin değerlendirildiği bir projeden söz ediyoruz. Aylık, saatlik, hatta dakikalık verilerin değerlendirildiği bir çalışma bu. Adıyaman’daki bir varil petrol ile Çanakkale’deki bir kw saatlik enerjiyi değerlendirebileceğimiz bir projedir.“

Bakan Yıldız, geçmişte aynı konuda üç ayrı bakanlıktan üç ayrı verinin geldiğini hatırlatarak “Artık bu sistemle tek noktadan tek veriyle hareket edeceğiz. 3 yıllık bir çalışmanın sonucu ile test ve teyid edilmiş rakamlarla hareket edeceğiz” diye konuştu.

İnnova tarafından hayata geçirilen; Türkiye’de enerjinin üretildiği ve tüketildiği her bölgeden elde edilen verileri tek bir merkezde toplayacak, analiz edecek ve geleceğe yönelik doğru stratejileri kurabilmek için gerekli olan karar destek sistemlerinin altyapısını oluşturacak ESİS projesi, enerji politikalarına yön verecek.

Türk Telekom Grup Ceo’su Hakam Kanafani, ESİS projesinin bilgi teknolojileri ve enerji sektörü için önemli bir proje olduğunu belirtti. Kanafani “Türk Telekom grubu olarak teknoloji ve inavasyon konusunda gelişmelere ve yatırımlara devam ediyoruz. ESİS projesi bu anlamda bir vizyon projesidir. İnnova’nın katkıları ile hayata geçirilen proje sadece Türkiye için değil dünya için de önemli bir projedir” dedi.

İnnova Bilişim Çözümleri A.Ş. Genel Müdürü Ümit Atalay, örnek bir iş birliği ve çalışma modeli ile ESİS projesinin ortaya çıktığını ifade etti. Atalay, “Bu bir vizyon projesidir. ESİS bilgi sistemi bize olan ve olmayan bir çok şeyi keşfetmeye imkan verecek. Bu kadar veri yapılacak analizlerle detaylı bir bilgi olarak yönetime sunulabilecek” diye konuştu.

Bakanlık ile Bakanlığa bağlı, ilgili ve ilişkili 13 kuruluş ve 15 birimin yanı sıra bu sektörde faaliyet gösteren piyasa oyuncuları arasında bir bilgi ağının kurulmasını amaçlayan sistem, stratejik kararların alınmasında kaynak verileri temin ederken, kamuoyunun doğru ve güvenilir bir şekilde bilgilendirilmesini de sağlayacak. ESİS projesi ile kurulan bilgi ağı sayesinde, Türkiye’de enerjinin ve tabii kaynakların tedarik edildiği, üretildiği, iletildiği ve tüketildiği her noktadan elde edilen veriler artık tek bir merkezde toplanacak.

Maliyetlerin çok yüksek olduğu, verimlilik ve tasarrufun hayati önem taşıdığı enerji sektöründe daha yüksek optimizasyon sağlanmasını hedefleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ESİS projesiyle, Bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşların ve özel sektöre ait petrol, doğalgaz, madencilik gibi verilerin tek bir ortak yapı üzerinden aktarılmasını ve bu bilgilerin merkezde toplanmasını sağlayacak.

ESİS ile Türkiye’nin enerji alanında ihracat ve ithalat kalemleri, enerji verileri, enerji verimlilik ve tasarruf oranları hızlı bir biçimde Bakanlık birimleri tarafından değerlendirilerek karar alma süreçlerinin desteklenmesi ve raporlanması sağlanacak.

ESİS sayesinde tüm veriler tek merkezde toplanacak

Enerji sektörüne ait kritik verilerin doğru ve güncel halde tutulmasını amaçlayan ESİS projesi sayesinde ETKB personelinin de bu verileri kullanarak daha hızlı analiz yapması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamuoyunun şeffaf bir biçimde bilgilendirilmesi de sağlanacak.

Türkiye’de çıkarılan madenler, ithal ve ihraç edilen enerji ve tabii kaynaklar ile üretilen ve dağıtımı yapılan elektrik miktarı anlık verilerle ETKB’nın ilgili birimlerince gözlemlenebilecek. Bu sayede bu kalemlerde yaşanan değişimler, ihtiyaçlar ve iş analizi için gerekli olan raporlar, ilgili birimler tarafından karar alıcılara ulaştırılabilecek ve en doğru politikalar oluşturulacak.

İnnova tarafından ETKB için geliştirilen ESİS projesinde;

    Bakanlığa bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlar arasında veri tutarsızlıkları engellenerek ortak bir enerji veri altyapısı oluşturulması,
    Enerji ve tabii kaynaklar sektöründe faaliyet gösteren piyasa oyuncularından faaliyetleri ile ilgili düzenli veri akışının sağlanması,
    Stratejik karar verme sürecini destekleyici veriye kolay ve hızlı erişim,
    Kritik verilerin doğru ve güncel haliyle tutulması,
    Bakanlık personelinin bu verileri kullanarak analiz yapabilmesi,
    Faaliyetlerin mevzuata uygun bir şekilde, iş süreci mantığında standardizasyon sağlanarak yürütülmesi,
    Kullanım yetkileri dâhilinde bilgiye hızlı ve kolay erişilmesine olanak tanınması,
    Bakanlığa bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşlar arasındaki resmi yazışma ve bürokratik işlemler trafiğinin azaltılması,
    Çözümle birlikte sunulan iş zekâsı platformu ile yapılabilen veri analizi ve dinamik raporlama sayesinde üst düzey kullanıcılara Karar Destek Hizmeti sağlanması,
    Verilerin şeffaf, erişilebilir ve güvenilir bir şekilde kamuoyuyla paylaşılması sağlanıyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.