Enerji tasarrufu sağlayan sunucu teknolojisi

 HP’nin Project Moonshot kapsamında geliştirdiği “hiper ölçeklenebilir” Redstone Sunucu Platformu, müşteri demo laboratuvarı ve çözüm ortağı ekosistemi kurumların BT altyapısını basitleştirerek enerji kullanımı ile maliyetleri azaltmasını sağlıyor.

Önümüzdeki birkaç yılı kapsayacak farklı aşamalardan oluşan Project Moonshot HP’nin global bulut altyapılarındaki deneyiminden yararlanıyor. Project Moonshot için, düşük enerji tüketimli BT altyapısı araştırmalarında 10 yılı aşkın bir deneyime sahip olan HP Labs’in birikiminden yararlanıldı.

HP Project Moonshot programı Bütünleşik Altyapılardan yararlanarak kaynakların binlerce federe sunucudan oluşan sanal bir havuzda paylaşılmasına olanak tanıyor. Web ve bulut bilişim tabanlı büyük ölçekli sistemlerde performansı arttıran çözüm, kurumların Hizmet Olarak Yazılım gibi BT hizmetlerini ölçeklenebilir altyapılarla sunmasını sağlıyor. Donanım altyapılarının genişletilmesini gerektiren isteğe bağlı hizmetlerde, HP Project Moonshot, bütünleşik altyapılarla BT maliyetlerini en büyük veri merkezlerinde bile azaltıyor.

HP Project Moonshot HP Veri Merkezi Akıllı Şebeke teknolojisi ile veri merkezlerinde enerji tüketimi yüzde 89, yer kullanımı yüzde 94 ve edinme maliyeti yüzde 63 azalacak. Akıllı Şebeke, enerji tüketimini otomatik olarak kontrol ediyor ve bilgi işlem kapasitesini 2-3 kat arttırıyor. Project Moonshot dünyanın en verimli veri merkezi HP EcoPOD’a ek olarak Intel/AMD tabanlı HP ProLiant x86 sunucularını da kapsıyor ve büyük veri merkezleri için “Hiper Ölçeklenebilir” altyapılar sunuyor.

Düşük enerji tüketimine dayalı Project Moonshot’ın bir diğer hedefi de, x86 sunuculara esneklik kazandırarak web operatörlerine uygun maliyetli performans sunucuları sağlamak. Dünyada 32 bit işlemcilere hâlâ büyük talep olduğu gerçeğinden yola çıkan süper kompakt Redstone Sunucu Platformu, HP’nin ProLiant ve Integrity sunucularını tamamlayacak.

HP Kurumsal Depolama, Sunucu ve Ağ Ürünleri Ülke Müdürü Zeynep Keskin, Project Moonshot’la ilgili şunları söyledi: “Hiper ölçeklenebilir ortamlar kullanan şirketler altyapı mimarisinin temelden değişmesini gerektiren bir kapasite kriziyle karşı karşıya kalıyor. HP olarak müşterilerimizin, en ileri teknolojilere sahip olmasını, inovasyon kapasitelerini arttırmasını ve maliyetlerle enerji kullanımını azaltarak yeni hizmetleri daha hızlı bir şekilde pazara sunmasını sağlayan atılımlara, rehberlik etmeye devam ediyoruz.”

Enerji tüketimini azaltan özel sunucu teknolojisi

HP Labs’ın geliştirdiği Project Moonshot, BT kaynaklarını federe depolama/sunucu/ağ anahtarı sistemlerine dağıtarak sanal bir havuz oluşturup enerji tüketimini “ihtiyacın kadar kullan” mantığıyla azaltıyor.

    HP Redstone Sunucu Geliştirme Platformu enerji tüketimini azaltmakta Intel® Atom™ ve diğer işlemcilerden yararlanacak. 2012’nin ilk yarısında pazara sunulacak sistem tek rafta 2800’den fazla sunucu barındırarak kablo karmaşasını giderecek ve sistemi yüzde 97 oranında basitleştirecek.

    HP Discovery Lab, kurumların HP Redstone Sunucu Geliştirme Platformunu, alternatif düşük enerji çözümlerini ve geleneksel sunucuları uygulama ve maliyet performansı açısından karşılaştırmasını sağlayacak. İlk HP Discovery Lab, ABD, Houston’da açılıyor.

   HP AllianceONE çözüm ortağı programı kapsamındaki HP Pathfinder Programı, Project Moonshot’ın açık endüstri standardında geliştirilmesi için sektörle işbirliği yapıyor. Programa katılan AMD, ARM Holdings, Calxeda, Canonical ve Red Hat şirketlerini önümüzdeki günlerde diğer şirketler takip edecek.

 

HP’nin yeni teknolojisini test ederek değerlendiren Cantor Fitzgerald Ticaret Direktörü Niall Dalton şunları ifade etti: “Finansal piyasalarda işlenen veri hacmi katlanarak arttı. Geleneksel iki yönlü ölçeklenebilir mimarilerin, maliyetlerle enerji kullanımını büyük oranda arttırmadan bu taleple başa çıkması zorlaştı. Bu sorunu çözmek için bütünsel bir yaklaşım benimseyen HP, geleceğin büyük ölçekli uygulamalarına yönelik olarak bugüne dek hiç görmediğimiz kadar yüksek düzeyde enerji ve maliyet tasarrufu sağlamak için çalışıyor.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu